Не менш важливим питанням, на даний час, є спадкування за законом у п’яту чергу (ст. 1265 Цивільного кодексу України),відповідно до якої право на спадкування мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, а саме:

онуки (другий ступінь споріднення); правнуки, прабаба, прадід, племінники (третій ступінь споріднення); двоюрідні брати та сестри, двоюрідні онуки; двоюрідні діди та бабки, двоюрідні брати та сестри (четвертий ступінь споріднення); двоюрідні правнуки, двоюрідні прадіди та прабабки, двоюрідні племінники, двоюрідні дядьки та тітки, троюрідні брати та сестри (п’ятий ступінь споріднення); троюрідні правнуки, троюрідні прадіди та прабабки, троюрідні племінники, троюрідні дядьки та тітки, чотириюрідні брати та сестри (шостий ступінь споріднення), причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

Родинні відносини підтверджуються поданням відповідних документів, у разі неможливості подання таких документів, родинні відносини встановлюються через суд, про що постановляється рішення.

Більш детально розглянемо ту категорію осіб, які одержуть право на спадкування, яку утриманці спадкодавця, що не були членами його сім´ї.

Щоб вважатися утриманцем спадкодавця потрібно декілька умов:

по-перше, особа, має бути неповнолітньою або непрацездатною. Непрацездатність встановлюється або за віком або за станом здоров´я;

по-друге, така особа має не бути членом сім´ї спадкодавця;

по-третє, не менш як п´ять років до смерті спадкоємця одержувати від нього матеріальну допомогу, яка була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

На доказ факту перебування на утриманні можуть бути подані такі документи: довідки органів місцевого самоврядування, житлово-експлуатаційних організацій, або з місця роботи спадкодавця про наявність у нього утриманців; довідки органу соціального захисту населення про призначення пенсії в зв´язку з втратою годувальника. У разі неможливості подати зазначені документи, цю обставину може підтвердити рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення юридичного факту знаходження на утриманні. Ці документи повинні містити відомості про час і період, коли особа перебувала на утриманні спадкодавця.

Непрацездатність за віком перевіряється за паспортом чи свідоцтвом про народження; непрацездатність за станом здоров´я — за пенсійною книжкою чи довідкою, виданою відповідним органом медико-соціальної експертизи.

Якщо один або кілька спадкоємців за законом позбавлені можливості подати документи, що підтверджують наявність підстав для закликання їх до спадкоємства за законом, вони можуть бути за письмовою згодою всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину і подали докази родинних, шлюбних чи сімейних відносин зі спадкодавцем, включені до свідоцтва про право на спадщину. Така згода оформляється у вигляді письмової заяви.

 

Державний нотаріус
Одинадцятої київської
державної нотаріальної контори              Іванець О.О.

 

 


Список статей