Порядок дій у разі настання дорожньо-транспортної пригоди визначений пунктом 2.10. «Правил дорожнього руху». Такий порядок розповсюджується на усіх без виключення водіїв, у тому числі й осіб, які користуються дипломатичними привілеями та імунітетами.

Відповідно до пункту 2.10. «Правил дорожнього руху», в разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди, водій зобов’язаний:

а) негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди;

б) увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки відповідно до вимог пункту 9.10 цих Правил;

в) не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди;

г) вжити можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілим, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а в разі відсутності можливості вжити зазначених заходів звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до закладу охорони здоров’я;

ґ) у разі неможливості виконати дії, перелічені в підпункті «г» пункту 2.10 цих Правил, відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки; у лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред’явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди;

д) повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських;

е) вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об’їзд місця пригоди;

є) до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).

 

По приїзді співробітників патрульної поліції не поспішайте визнавати свою провину. Слідкуйте за тим, щоб в протокол внесли максимальну кількість обставин пригоди. Ніколи не погоджуйтесь підписувати порожні, недописані документи, документи, зміст яких  незрозумілий.

Працівники поліції мають скласти наступні документи:

  • Протокол огляду місця пригоди;
  • Схема місця аварії (прослідкуйте, чи правильно на ній зображені автомобілі й місце зіткнення; якщо щодо останнього не можна дійти згоди, мають бути замальовані обидва);
  • Пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
  • Довідка про участь у дорожньо-транспортній пригоді (необхідна для того, щоб звернутись до страхової компанії; варто одразу запитати, де можна потім її отримати);
  • Показання технічних приладів (у разі їх наявності);
  • Протокол огляду на алкогольне сп’яніння (необов’язково).

Потім, ці документи направляються до суду

Слід зауважити, що працівники поліції можуть тимчасово вилучити права водія. Та не слід нервувати, бо позбавити власника авто права керувати автомобілем вправі лише суд, працівник поліції має право лише тимчасово забрати посвідчення, натомість видавши водію тимчасовий дозвіл на керування авто, строк якого обмежується трьома місяцями. Крім того, факт вилучення посвідчення обов’язково має бути зафіксований у протоколі про адміністративне правопорушення.

Пам’ятайте, що інспектор складає протокол на того водія, який, на його думку, порушив правила. Однак, хто винен в аварії вирішує тільки суд.

Основні судові справи, пов’язані із дорожньо-транспортними пригодами – це майнові спори. Після того, як інспектор оформляє і видає сторонам усі документи, справу передають до суду. Такі справи розглядаються судом по місцю пригоди, або судом по місцю проживання позивача. В суді рішення виноситься на основі документів, складених на місці пригоди, показів свідків, а також фотографій та відеоматеріалів.

Дорожньо-транспортні пригоди – один із найбільших ризиків в сучасному суспільстві. Згідно статистики, великий водійський стаж не лише не зменшує вірогідності потрапити в аварію, а й навпаки, збільшує її. Тому, кожному, хто водить машину, варто знати, що робити після ДТП.

 

Статтю підготувала:

Заступник начальника Управління - начальник відділу представництва інтересів держави в судах України
Управління судової, аналітично-правової роботи та міжнародного співробітництва
Головного територіального управління юстиції у місті Києві – Кудєнцова Олена Георгіївна