Головне територіальне управління юстиції у місті Києві з метою підвищення рівня обізнаності громадян інформує про їх права, оскільки основою євроінтеграційних процесів нашої держави є формування стійкого громадянського суспільства з характерним йому високим рівнем правосвідомості.
Одним із актуальних питань з яких громадяни звертаються до нашого Відділу, скористувавшись он-лайн ресурсами так і особисто, є питання щодо розірвання шлюбу в судовому порядку, отже проаналізувавши усі питання інформуємо.
У Сімейному кодексі України питанню розірвання шлюбу присвячено главу 11 (ст.104-120) якою визначено, що шлюб припиняється внаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим або внаслідок його розірвання. Якщо один із подружжя помер до набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу, вважається, що шлюб припинився внаслідок його смерті. Якщо у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу один із подружжя помер, вважається, що шлюб припинився внаслідок його розірвання
Шлюб припиняється внаслідок його розірвання:
- за спільною заявою подружжя, яке не має дітей або одного з них, якщо другий із подружжя визнаний безвісно відсутнім або визнаний недієздатним;
- за спільною заявою подружжя яке має дітей на підставі рішення суду;
- за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду.
Подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу та нотаріально посвідчений договір в якому зазначено з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.
Законодавством України врегульовано питання стосовно пред'явлення позову про розірвання шлюбу. Позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлений одним із подружжя. Позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини. Чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою. Чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини. Опікун має право пред'явити позов про розірвання шлюбу, якщо цього вимагають інтереси того з подружжя, хто визнаний недієздатним.
Слід зазначити, що суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства. Також, в ході судового засідання з'ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини з інвалідністю та інші обставини життя подружжя.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.
Особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище.
У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.
Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.
Начальник Дарницького районного
у місті Києві відділу державної реєстрації
актів цивільного стану Головного територіального
управління юстиції у місті Києві
Ю.В. Костюченко