ukenfrdeitptru

 А ви знали, що у невтомної трудівниці бджілки також є іменини?) Міжнародний день бджіл відзначають щороку 20 травня. Ініціатором цього дня стала Словенія, яка і запропонувала травень, коли медоносні бджоли в Північній півкулі є найбільш активними, а потреба в запиленні – найвищою.

День бджіл ще раз наголошує на потребі підвищення обізнаності про важливість цього різновиду комах та інших опилювачів, а також на тому, що бджілки також потерпають від екологічних змін і потребують захисту.
В Україні бджільництво відоме з давніх-давен, щоправда, звичних вуликів тоді не було, а за медом доводилося лазити на дерева. Звали таких збирачів меду бортниками. Найбільше бортництвом славились Чернігівщина й Полтавщина. Мед уживали не тільки як цінний харчовий продукт, але і як обрядову страву. Медом і воском сплачували данину.
Наша бібліотека має чимало цікавих книг про бджілок на книжкових полицях Зеленої бібліотеки, що успішно діє в рамках проекту Зелена бібліотека / Green library Тому запрошуємо познайомитися з ними детальніше та пропонуємо кілька цікавих фактів з життя бджіл:
1. Одна бджілка, за один політ, здатна принести 40-50 мг нектару. Однак, поки бджола перебуває в польоті до свого вулика, вона харчується нектаром. Якщо летіти потрібно далеко, то бджола приносить тільки 30-40% того, що зібрала.
2. Сильна сім’я може зібрати в день 5-10 кг меду (10-20 кг нектару).
3. У великих бджолиних сім’ях може одночасно перебувати до 80 тисяч бджіл. За рік одна така бджолина сім’я з’їдає близько 225 кілограм меду. Всі робочі бджоли – це самки. На чолі вулика стоїть матка, бджола-цариця. Вона мозок і серце всієї родини і вона єдина з усіх може давати потомство.
4. Бджоли – найпрацьовитіші істоти з усіх земних створінь. Новонароджені бджоли починають трудитися вже на другий день свого життя, а на 6–10 дні свого життя бджоли вже будують стільники і виконують «навчальні» польоти.
5. Бджоли – природжені математики. Коли вони починають будувати стільники, то завжди дотримуються точних розмірів. Стільники мають форму шестикутника, а кожна клітинка додатково обладнана тригранним днищем, і на 1 кв. м. сот припадає понад 8 тис. штук таких осередків.
6. Принісши нектар з квіток до вулика, бджоли, для того, щоб захистити його від псування, відразу «консервують»: усувають зайву вологу, посилено (навіть уночі) вентилюючи вулик своїми крильцями. Додають речовини, завдяки яким мікроби, бактерії, грибні спори, потрапивши у нектар, гинуть.
7. Бджола в змозі тягти вагу в 310 разів важчу за себе.
8. У бджоли п’ять очей. Три у верхній частині голови і двоє попереду.
9. Це єдина комаха, яка виробляє їжу, яку їдять люди.
10. Крила у бджіл здійснюють приблизно 11400 рухів на хвилину, внаслідок чого при їх польоті можна почути характерне дзижчання.
11. Бджоли навіть у темряві можуть відчувати, де сонце.
12. Дорогу в свій вулик бджоли знаходять виключно за магнітними полями. Якщо перенести вулик на 2 метри в бік, то бджоли які прилетіли будуть сідати на землю.
13. Бджола за день запилює 7000 квіток.