ukenfrdeitptru

 29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут – саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. Річниця бою під Крутами - ще один привід згадати минуле і переосмислити уроки історії.

Чи відомо вам, що...
1. Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 поблизу станції Крути (нині село Пам’ятне Борзнянського р-ну Чернігівщини) під час наступу на Київ більшовиків.
2. Співвідношення сил становило 1 до 10 не на користь українців, а співвідношення втрат – 1 до 3 – на користь українців.
3. На підкріплення у Крути були скеровані Перша українська юнацька школа імені Б. Хмельницького у складі 400-450 курсантів та 20 старшин та перша сотня (116-130 осіб) добровольчого Студентського куреня січових стрільців. Вони не мали достатньої військової підготовки, була погано озброєні. До курсантів, студентів і гімназистів приєдналося ще близько 80 добровольців із Вільного козацтва з Ніжина.
4. Чотири дні після бою під Крутами стали вирішальними для української дипломатії, аби домогтися укладання Брест-Литовського миру, що означало міжнародне визнання української незалежності.
5. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. 27 полонених юнаків було розстріляно.
За рішенням Української Центральної Ради 19 березня 1918 тіла студентів перевезли до Києва та урочисто поховали на Аскольдовій могилі.
6. У 2006 році на місці бою встановлено пам’ятник.
У 2012 році на Аскольдовій могилі замінили дерев’яний хрест на виготовлений із каменю "Козацький хрест"