В останній день вересня в Україні традиційно святкується Всеукраїнський день бібліотек, наше професійне свято! Колектив ЦБС Оболонського району міста Києва відзначив його у цьому році дуже цікавою та пізнавальною екскурсійною поїздкою землями Черкащини, які зберігають численні згадки та пам’ятки нашої історичної минувшини.

Рано вранці ми виїхали автобусом за маршрутом Київ-Черкаси-Чигирин-Суботів-Холодний Яр. Усі ці давні міста, хутори, села, маєтки, лани, ліси, гори та річки  - розповідають історію піднесення Давньої Русі, створення і розбудови української козацької держави, бурхливу історію міжнародних відносин України з європейськими державами, повну звитяг, політичних союзів, інтриг, мирних і войовничих літ, тощо.
Черкащина тісно пов’язана з історією Гайдамацького повстання, іменами Гонти та Залізняка, боротьбою українського народу з чужоземним поневоленням. Чигирин, де відбудована одна з давніх фортець, в якій діє краєзнавчий музей,  розповідає історію українського козацтва і висвітлює життя таких видатних постатей, як гетьмани Петро Дорошенко і Богдан Хмельницький.
Відвідали ми також хутір Суботів, де колись теж стояла фортеця і маєток, в якому певний час проживав Богдан Хмельницький з родиною. Суботів є важливим історичним центром – тут зберіглася давня козацька церква, в якій був похований Богдан Хмельницький,  і  залишки укріплень форту, які зараз «законсервовані» і відкриті для відвідувачів. Також на території цього заповідного комплексу знаходиться парк, в якому збереглися дерева козацьких часів і символічно відтворені наглядові вишки, курені та інші складові козацького табору.
Знаменитий Холодний Яр – це величезний лісовий масив, що тягнеться горами і включає вільні та прекрасні простори, світлі переліски з річками та гірськими ущелинами, цілющими джерелами та похмурими таємничими хащами, в яких колись переховувалися учасники Коліївщини – найвищої точки визвольного повстанського козацько-гайдамацького руху. Тут у лісах гайдамаки мали свої таємні табори та укриття, в яких переховували свої родини та односельців. 

Протягом всієї нашої поїздки ми бачили неймовірно прекрасні краєвиди Черкащини, перетинали річки, оглядали залишки фортів і відвідували храми та із захопленням слухали чудову розповідь нашого гіда. Вона занурила нас у давню історію цієї землі і показала як тонко переплетена історія України з історією країн Європи, наскільки давніми є наші культурні і мовні традиції.
         Ми дуже вдячні за чудову екскурсію і прекрасний супровід!