Сьогодні, 20.05.2021, ми разом з усією нашою країною відзначаємо Всесвітній день Вишиванки, який, починаючи з 2006 року, став вже традиційним міжнародним святом, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.

Унікальність цього свята полягає у тому, що воно від початку не було прив'язане до жодної державної чи релігійної події та дати.  Часом проведення свята щороку стає третій четвер травня – і  до святкування Всесвітнього дня Вишиванки може з легкістю долучитися кожен охочий, просто одягнувши вишиванку!

Ця чудова, така проста у виконанні, але настільки глибока та важлива за своєю культурною та духовною сутністю ідея проведення акції «Всесвітній день вишиванки»,  визріла у 2006 році з молодіжного флешмобу, який запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк.

Дівчина помітила, що один зі студенів часто носить таке гарне національне вишите вбрання на пари, тож вона запропонувала усім одногрупникам та студентам підтримати цю традицію - обрати один день і всім разом одягнути вишиванки.

Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Однак скоро ця акція набула обертів і  вже протягом наступних років свято розрослося до Всеукраїнського рівня - до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України. Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку — одягнути гарненьку вишиванку і в ній піти на роботу, навчання чи просто на прогулянку містом. Водночас під такою простою дією прихований глибокий контекст і дуже сильний месседж -  йдеться про вираження національної та громадянської позиції, патріотизм, шано до минувщини, культурну освіченість та духовну свідомість кожної людини і нашого суспільства уцілому! Досвід підказує, що у День вишиванки серце кожної людини мимоволі усміхається, усі відчувають піднесення та радість. Адже у ошатному вишитому прекрасному стародавньому одязі закодовано багато символів добробуту і краси, а окрім того – кожен виглядає гарно навіть трохи казково!

І хоча святкування Всесвітнього дня вишиванки не передбачає якихось спеціальних державних заходів, однак по всьому світові відбуваються виставки, різноманітні флекшмоби, фотосесії, майстер-класи та інші заходи, головною темою яких є чудова традиція створення та носіння вишиванок!

Централізована бібліотечна система Оболонського району відзначає Всесвітній день вишиванки разом з усім нашим містом.

Хочеться нагадати, що одна з наших бібліотек носить і популяризує ім’я знаменитої письменниці, педагога, громадського діяча, етнографа та просто талановитої жінки – Олени Пчілки (Ольги Петрівни Косач з роду Драгоманових), яка була автором одного з найперших серйозних досліджень української вишивки -  у 1876 році вона видала книжку "Український народний орнамент".  Цей альбом містив найперше і найдокладніше дослідження схем народної вишиванки та типи тканин, притаманних різним регіонам України. Цю працю вона вважала однією з головних життєвих засад, і завдяки її зусиллям мода на вишитий український одяг почала ширитися Європою.

Тож, усі співробітники бібліотечної систем Оболонського району радо приєднуються до святкування, та зичать усім всіляких благ і чудових вражень!