Презентація порталу
Централізованої бібліотечної системи Оболонського району м. Києва

( http://ocls.kyivlibs.org.ua )

Що зроблено. Сайт Централізованої бібліотечної системи Оболонського району м. Києва був розміщений у мережі Інтернет наприкінці вересня 2006 року. Проект є визначним як з огляду на великий обсяг проведеної роботи (сайт складається більш ніж з 5000 веб-сторінок), так і за своєю структурою, адже в межах одного сайту фактично реалізовано кілька проектів – кожна бібліотека Оболонського району має свій набір сторінок, зі своїм дизайном, який, проте витриманий в єдиному корпоративному стилі. Інакше кажучи, сайт ЦБС Оболонського району є не просто сайтом окремої бібліотеки, а зібранням достатньо автономних розділів, кожен з яких структурно можна вважати окремим сайтом, зі своїм дизайном, інформаційним наповненням, своїм порядком та планом оновлення. Отже, здійснений проект можна класифікувати як портал; в цьому його унікальність і несхожість на інші бібліотечні сайти. Коротка характеристика тематичних розділів (сайтів) цього порталу представлена нижче.

ЦБС. Розділ ЦБС є першим розділом на який потрапляє користувач, якщо набирає адресу, під якою сайт зареєстрований у мережі Інтернет. Саме цей розділ містить файл index . htm , який є початковим файлом будь-якого сайту. Рубрикація гіперпосилань, які містяться на цій сторінці зробить її корисною як для тих відвідувачів сайту, які тільки хочуть стати користувачами певної бібліотеки ЦБС Оболонського району, так і для вже зареєстрованих користувачів, які можуть використовувати сайт як джерело корисної інформації стосовно діяльності бібліотек Оболонського району. Так, для першої категорії відвідувачів сайту, безумовно стане у нагоді гіперпосилання (і відповідна сторінка) Поради новому користувачу, яка зроблена у формі відповідей на найбільш часті запитання: як записатись до бібліотеки, чи можуть користуватись бібліотеками Оболонського району читачі з інших районів (та міст), як відшукати потрібну книгу у бібліотеці та ін. Підбірка цих питань зроблена на підставі аналізу звернень користувачів-початківців до бібліотекарів, які відповідають на ці однакові питання щодня (а то й по кілька разів на день). Природно, що розміщення цієї підбірки у електронному вигляді на сайті набагато спростить і пришвидшить отримання відповідної інформації потенційними користувачами бібліотек та дозволить оптимізувати розподіл робочого часу бібліотекаря – вивільнить час, який раніше витрачався на однотипні усні консультації користувачів-початківців.

Для читачів, що мають навички користування інформаційно-довідковим апаратом бібліотеки сторінки ЦБС також стануть у нагоді, адже за їх допомогою можна пришвидшити пошук потрібної інформації. Зокрема, перевірити наявність у певній бібліотеці потрібної книжки можна за допомогою сторінки Електронний каталог (сам електронний каталог фізично розміщений на сервері бібліотеки ім. Лесі Українки, сайт http://lucl.lucl.kiev.ua/, на сторінці “Електронний каталог” розміщене гіперпосилання на відповідну сторінку цього сайту та коротке пояснення щодо використання каталогу). При глибокому тематичному пошуку та підборі матеріалів з певної теми може стати у нагоді сторінка Інформаційно-бібліографічні та методичні видання, на якій розміщені тематичні бібліографічні списки, наприклад підбірка літератури про життя й творчість О. С. Пушкіна, про Оболонський район, про Чорнобильську катастрофу тощо. Звісно, згодом будуть з’являтися нові підбірки, а існуючі – поповнюватись новими матеріалами.

Сторінки ЦБС стануть у нагоді й тим, хто використовує сайт ЦБС як корисний та зручний on - line довідник. Взагалі надання інформації, що її бажає отримати у бібліотеці користувач часто виходить за межі передбаченого набору послуг. Наприклад, читачі питають про навчальні заклади, що розташовані в Оболонському районі, про заклади та установи, які знаходяться поруч з бібліотекою та інше. Це опосередковано свідчить про високий авторитет бібліотекаря публічної бібліотеки, який сприймається не лише як фахівець з пошуку книжок, а як людина, що володіє інформацією у широкому сенсі цього слова: “Адже Ви бібліотекар, Ви напевно знаєте?”, в той же час відповіді на такі запитання віднімають час. Отже, розподіл такої інформації по тематичних рубриках і розміщення її в електронному вигляді на сайті корисно як для користувачів, які мають тепер змогу оперативно і повному обсязі отримати потрібну інформацію так і для бібліотекарів, які не витрачатимуть часу на пояснення. Серед таких довідкових сторінок, можна відзначити web -бібліографічні списки з інформацією про райони Оболонь та Куренівка (Оболонь в Інтернеті та Куренівка в Інтернетівідповідно), колекції гіперпосилань на періодичні видання України та СНД (Періодичні видання України, Періодичні видання країн СНД), на електронні бібліотеки (Електронні бібліотеки), веб-сайти бібліотек (Бібліотеки України, Бібліотеки країн СНД) та ін.

Бібліотеки для дорослих . Розділ бібліотек для дорослих включає в себе гіперпосилання на бібліотеки ім. О. С. Пушкіна; ім. Анни Ахматової; ім. Панаса Мирного; ім. Самеда Вургуна; бібліотеку № 138. Розділ кожної бібліотеки відрізняється оригінальним фоном та вмістом рубрикатора (перелік гіперпосилань в лівій частині кожної сторінки). Разом з тим, усі розділи виконані в єдиному корпоративному стилі, їхній дизайн легко впізнати. У кожної бібліотеки є сторінки які будуть цікаві насамперед читачам бібліотеки: “Наші координати” (опис – як проїхати, позначення бібліотеки на карті), “Як записатись”, “Правила користування”, “План роботи на рік” (заходи, що їх проводить бібліотека і в яких зацікавлені користувачі можуть взяти участь), “Бібліотека передплатила” (перелік газет і журналів, що їх передплачує певна бібліотека) та ін.

Окрім цього сайти дорослих бібліотек задумані як зручні та корисні on - line довідники, в яких міститься інформація про життя та діяльність діячів на честь яких названі бібліотеки. Так, наприклад, в рубрикаторі бібліотеки ім. О. С. Пушкіна міститься гіперпосилання «Про О. С. Пушкіна», натиснувши на яке користувач може прочитати авторські статті про життя та творчість поета, що підготовлені завідуючою читальною залою бібліотеки ім. О. С. Пушкіна Наталією Володимирівною Костюченко. Подібні розділи (про Анну Ахматову, про Панаса Мирного та ін.) передбачені і в розділах інших бібліотек.

Особливо слід відзначити колекції повних текстів творів поетів на честь яких названі бібліотеки Оболонського району. Так, на даний момент в режимі on- line доступне повне зібрання творів О. С. Пушкіна, яке відтворює видання 1959-1962 рр. В розділі бібліотеки ім. Анни Ахматової додатково можна ознайомитись з творами поетеси у перекладах (англійська, французька, українська мови) а також перекладами, які зробила сама Анна Ахматова. Без перебільшення можна сказати, що зроблена величезна робота, користь від якої очевидна: на порядок пришвидшується обслуговування читачів, які мають потребу саме в такого роду інформації окрім того – значно збільшується аудиторія бібліотеки, адже в Інтернеті немає географічних обмежень – зайти на сайт і ознайомитись з розміщеною на ньому інформацією можуть користувачі з будь-якого куточку світу. Фактично мова йде про нову якість обслуговування читачів – web -сайт стає одним з підрозділів бібліотеки (так само як абонемент, читальна зала), причому підрозділом, що забезпечує сервіс, недосяжний традиційними засобами – можливість переглядати книги та інформаційні ресурси бібліотеки не покидаючи власної домівки.

Бібліотеки для дітей. Розділ бібліотек для дітей відрізняється яскравим барвистим зовнішнім виглядом, що обумовлено специфікою дитячої аудиторії. Сторінки цього розділу багаті малюнками та анімацією. Рубрикатор на сторінці дитячих бібліотек зроблений у вигляді яскравих кульок, шрифт тексту яких змінюється при наведенні курсору. Тексти, з якими може ознайомитись юний користувач цікаві, корисні та невеликі за обсягом. Наприклад, юному користувачу-початківцю адресоване посилання «Як знайти книгу у бібліотеці». Інформація цієї сторінки подібна тій, що її може здобути дорослий користувач на сторінці «Поради новому користувачу» (про неї було згадано вище), але стиль подання матеріалу зовсім інший – різнобарвні елементи сторінки, анімовані малюнки, невеличкий обсяг тексту. В цьому ж стилі витримані й інші сторінки, на які можна перейти зі сторінки дитячих бібліотек, наприклад: «Що треба прочитати у твоєму віці?» (списки рекомендованої літератури для дітей різних вікових груп), «Читачі рекомендують», «Хіт-парад улюблених авторів» та ін. а також сторінки дитячих бібліотек (ім. Аркадія Гайдара; ім. Г. Котовського; ім. С. Чекаліна; № 102, № 120, № 129).

В розділі дитячих бібліотек дитина може не тільки прочитати інформацію а навіть пограти: так натиснувши посилання «Тести “Чи уважно ви читали?”» потрапляємо у вікно вибору тестів (авторська розробка завідуючої бібліотекою ім. Саші Чекаліна Тетяни Федорівни Клименко та завідуючої бібліотекою № 120 Любов Миколаївни Дегтярьової) де дитині на вибір даються питання про казки та казкових героїв. У випадку неправильної відповіді тут же даються поради, яку книжку бажано прочитати.

На сторінках дитячих бібліотек дитина може навіть побачити результати власної праці – в рубрикаторі кожної дитячої бібліотеки міститься посилання «Малюнки та поробки наших читачів». Подарувавши свій малюнок бібліотеці дитина потім може побачити його (і показати друзям) на віртуальній виставці бібліотеки. Можна собі уявити який мотивуючий вплив це справить на юного користувача бібліотеки. Це дуже велике досягнення, адже сторінки дитячих бібліотек мають насамперед зацікавити дітей, привити їм любов до книги, до бібліотеки і з цим завданням вони цілком впораються.

Перспективи та підтримка. Будь-який сайт має розвиватись і портал ЦБС Оболонського району – не виключення. Серед перспектив розвитку ресурсу можна відзначити насамперед додавання до сайту повних текстів творів поетів і письменників, на честь яких названі наші бібліотеки. Напрямок інформаційного наповнення порталу буде обумовлений насамперед побажаннями відвідувачів сайту. Так, в розділі кожної бібліотеки є посилання на електронну поштову адресу а також форми, в які користувач може ввести побажання по наповненню сайту матеріалами по життю і творчості діячів на честь яких названі бібліотеки. Посилання на нові матеріали, що додаються на сайт вміщуються на першій сторінці порталу, матеріали додані раніше переміщуються у спеціальний список «Список оновлень матеріалів сайту», посилання на який також доступне з головної сторінки. Така організація представлення оновлень матеріалів сайту дозволяє користувачу швидко зорієнтуватись – чи було щось оновлено на сайті а якщо ці оновлення відбулися давно – швидко переглянути список оновлень на певну дату. Звичайно, використання таких інструментів потребує постійної підтримки, яка й буде здійснюватись колективом розробників. Нарешті, якщо користувачу буде важко зорієнтуватись по звичайних гіперпосиланнях – існує можливість знайти потрібну сторінку за допомогою карти сайту, яка також буде постійно оновлюватися і підтримуватись у працездатному стані. Крім того, користувачеві доступний пошук по сайту бази якого оновлюватимуться щоразу після додавання на сайт нових сторінок.

Розробники. Отже, підбиваючи підсумок, можна сказати, що зроблено величезну роботу і користуючись нагодою хочу виразити вдячність команді розробників: Юлії Володимирівні Кузьмічовій, Вікторії Сергіївні Дегтярьовій та Наталії Володимирівні Костюченко.

Білостоцький О. А.

return_links(); ?>