Наші бібліотеки на карті Києва // Карта сайту // Список оновлень матеріалів сайту

Публічна бібліотека
ім. Самеда Вургуна

Cамед Вургун і Україна

 

Головна сторінка
ЦБС

Головна сторінка
Слово до читачів

Наші координати

Як записатись

Правила користування

Бібліотеці подарували

Книги, видані Посольством Азербайджанської Республіки в Україні

Наша бібліотека (фотогалерея)

Творчість читачів
Калейдоскоп подій

Про Самеда Вургуна

Твори Самеда Вургуна
Пошта

Пошук по сайту

 

Самед Вургун любив Україну, часто приїздив, очолюючи делегації творчої азербайджанської інтелігенції. Його пов'язувала міцна дружба з багатьма українськими письменниками: М.Рильським, П. Тичиною, В. Сосюрою, М.Нагнибідою, Л.Первомайський, А.Малишко та іншими.

Серед численних творів поета, серед його літературно-критичних статей і висловлювань про письменників союзних республік особливе місце займають ті, які присвячені Україні, її народу, героїчним синам, літературі, поезії.

У січні 1942 року, в найважчі дні Великої Вітчизняної війни, Самед Вургун пише свій вірш " Українським партизанам", в якому висловив солідарність азербайджанського народу до народу України в його боротьбі з німецькими загарбниками. Вірш цей - поетичний гімн, в якому оспівуються мужність і патріотизм українських партизан. Вірш був перекладений багатьма мовами і розповсюджувався , як листівки літаками в розташування партизанських загонів на окупованій території України

Маючи на увазі цей вірш, Максим Рильський писав: " Як український поет і громадянин, я не можу забути, що в дні Великої Вітчизняної війни з полум'яним листом звернувся до українських партизанів громадянин і поет Азербайджану Самед Вургун. Це була людина не тільки великого поетичного таланту, а й світлого широкого розуму і великого серця…»".

Восени 1943 роки Самед Вургун побував в тільки що звільненому від фашистів місті Мелітополі. Під враженням побаченого створює ще один вірш, присвячений Україні - "Голуб". В ньому поет описує трагічну картину невеликого українського містечка, повністю зруйнованого німцями.

Наприкінці 1953 року, у зв'язку з проведенням Днів літератури і мистецтва Азербайджану в Києві, Самед Вургун написав дві статті, назвавши їх майже однаково: "Наше братерство" і "Велике братерство". В них, поет з властивою йому щирістю писав про дружбу народів України і Азербайджану, стверджуючи, що "дружба народів сприяє бурхливому розвитку і процвітанню матеріальної і духовної культури наших республік". Він пишався зустріччю з українською землею, з прекрасним містом Києвом, з письменниками України, з українською культурою. Він писав: "Я люблю український народ за його велике минуле, за його поезію і музику, за те, що його доля, як у минулому, так і в наш час, багатьма своїми особливостями схожа на багатовікову історію азербайджанського народу". Головна думка, яка пронизує ці статті і складає їх концептуальну основу, це те, що "нас об'єднують великі ідеали властиві нам нові моральні принципи і, звичайно, наша поезія, наші пісні і наша взаємна любов".

За словами поета, безсмертні поетичні твори Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, як і художні твори кращих сучасних українських письменників, міцно увійшли до свідомості і душі азербайджанського читача.

Поет заклав міцну основу азербайджано - українських зв'язків, стверджував, що "кожен великий і малий народ з власного гіркого історичного досвіду знає, що єдиний шлях до свободи - це шлях взаємної любові і поваги, шлях мирної співпраці і взаємодопомоги.

Паростки українсько – азербайджанських зв’язків, закладені Самедом Вургуном, продовжує колектив бібліотеки, яка названа в його честь.

ЦПРБ ім. О.С.Пушкіна
Публічна бібліотека
ім. Анни Ахматової
Публічна бібліотека
ім. Панаса Мирного
Публічна бібліотека
ім. Самеда Вургуна
Публічна бібліотека № 138
Дитячі бібліотеки
Бібліотека
ім. Аркадія Гайдара
для дітей
Бібліотека
ім.Г.Котовського
для дітей
Бібліотека
ім. Саші Чекаліна
для дітей
Бібліотека № 102
для дітей
Бібліотека № 120
для дітей
Бібліотека № 129
для дітей
 
 
© 2006- ЦБС Оболонського району м.Київ
 
 

return_links(); ?>