Наші бібліотеки на карті Києва // Карта сайту // Список оновлень матеріалів сайту

Публічна бібліотека
ім. Самеда Вургуна

Калейдоскоп подій

Головна сторінка
ЦБС

Головна сторінка
Слово до читачів

Наші координати

Як записатись

Правила користування

Бібліотеці подарували

Книги, видані Посольством Азербайджанської Республіки в Україні

Наша бібліотека
(фотогалерея)

Творчість читачів
Калейдоскоп подій

Про Самеда Вургуна

Твори Самеда Вургуна
Пошта

Пошук по сайту

 

Захід присвячений 125 річниці з дня народження О.В. Багрія

В бібліотеці ім. Самеда Вургуна відбувся захід присвячений 125 річниці з дня народження відомого українського вченого Олександра Васильовича Багрія.

Гостями заходу були бібліотечні працівники закладів освіти Оболонського району.

Наша бібліотека підтримує дружні стосунки з різноманітними установами та організаціями Азербайджану та часто проводить заходи присвячені Батьківщині Самеда Вургуна.

Азербайджан являє собою золотий міст між Сходом та Заходом, та населений представиками різних народів та віросповідань. Незважаючи на це вони толерантні та доброзичливі один до одного.

Розпорядженням Президента Азербайджанської Республіки 2016 рік оголошено «Роком мультикультуралізму», що сприяє поглибленню роботи заради миру поміж народами.

Велику роботу в цьому напрямі проводить в Азербайджані керівник проекту «Азербайджан та науковий спадок О.В. Багрія», він же керівник громадського об'єднання «Inkisaf v? Dunya» («Розвиток і Світ») - Мустафаєв Намаз Аскерович. За час існування організації Намазом Аскеровичем було здійснено ряд цікавих проектів, як в Азербайджані, так і за кордоном. Він став ініціаторо проведення циклу заходів присвячених профессору О.В. Багрію в Азербайджані та Україні, в тому числі і нашої зустрічі.

Олександр Васильович Багрій народився 23 квітня 1891 року в селищі Летичів, Хмельницької області. Фахівець в галузі української та російської літератури, фольклорист, педагог, перекладач, бібліограф.

В 1912 році закінчив Університет Святого Володимира в Києві. Один з найкращих учнів академіка В. Перетца. В студентські роки виявив талант до наукової діяльності і в 1910 році ним написано перше дослідження по давньоруській літературі.

В 1917 році Олександр Васильович отримує посаду профессора Самарського університету, а в 1922 році переїжджає в Баку.

З 38 років його наукової діяльності – 26 пройшли в Азербайджані.

В 1925 році захищає дисертацію на тему: «Шевченко і російська література» та отримує вчену ступінь доктора філологічних наук.

Олекандр Багрій – перший український вчений, який вивчав в Азербайджані біографію Т.Г.Шевченка, поетику його творчості, її зв'язок з російською літературою, літературою та культурою Сходу – перший шевченкознавець в Азербайджані.

Відомий азербайджанський поет, заслужений діяч культури Азербайджану, перекладач- україніст, лауреат премії ім. Максима Рильського Аббас Абдулла, в своїй статті «Шевченко в Азербайджані», відзначає непересічну роль професора Багрія у підготовці та вихованні цілого покоління шевченкознавців в Азербайджані, величезне значення його наукових праць у справі популяризації та вивчення творчості Кобзаря.

Олександр Васильович здійснював велику роботу з вивчення азербайджанського фольклору та фольклору інших народів, які проживали на Кавказі, підготував «Матеріали для бібліографії Азербайджану». Він був одним із засновників галузевої бібліографії в країні, заклав основи фундаментальної бібліотеки Академії наук Азербайджанської РСР. Незважаючи на нестачу матеріалу для дослідних праць студентів, завжди шукав нові шляхи для вивчення теми. Організовував наукові експедиції, готував звіти про поїздки, проводив огляди друкованих видань, всіляко заохочував наукову діяльність студентів. Талановитий педагог-практик, який підготував плеяду вчених – послідовників, написав багато праць з мовознавства та методики викладання літератури в школі.

Незважаючи на велику зайнятість, брав активну участь у громадському житті Азербайджану. Інтернаціоналіст, що щиро любив свою Батьківщину, він вписав золоті сторінки в історію культурних взаємозв’язків народів України і Азербайджану.

Це, та багато іншого, почули гості заходу від завідуючої бібліотеки ім. Самеда Вургуна Галини Чеботарьової. На вечері звучала відома українська пісня ? романс “Ой ти, дівчино, з горіха зерня…” (сл. І. Франка, муз. А. Кос-Анатольського) у виконанні неперевершеного азербайджанського співака Рашида Бейбутова, який товаришував з сім’єю професора Багрія та допомагав їм. Запис пісні нам люб’язно надав Намаз Мустафаєв.

Лідія Баранова читала вірші Аббаса Абдулли, перекладені на українську мову великим другом поета, а також другом нашої бібліотеки Миколою Мірошниченком.

До заходу співробітники бібліотеки підготували велику книжкову виставку, на якій були представлені наукові праці Олександра Васильовича та література про нього. Також виставка містила велику колекцію книг, присвячених історії та сучасності Азербайджану, статті з періодичних видань, художню літературу.

Нещодавно ми отримали з Національної бібліотеки Азербайджану ім. М. Ф. Ахундова нові книжки та журнали “Літературний Азербайджан”, в п’ятому номері якого надрукована стаття Н. А. Мустафаєва “Азербайджан та науковий спадок О. В. Багрія”. Вони також представлені на виставці. В фонді нашої бібліотеки є книга відомого українського дисидента - правозахисника, літературознавця, перекладача з азербайджанської мови Валерія Марченка “Творчість і життя”, подарована нам його мамою Ніною Михайлівною у 2003 році. Вона писала, що Валерій Марченко був українцем ? азербайджанцем, тому, що любив Азербайджан… і цим все сказано. У книзі зібрані статті, присвячені відомим українським сходознавцям, дружбі наших двох народів, а також стаття “ Александр Васильевич Багрий” написана в Баку у 1969 році, у якій висвітлено основні наукові праці професора та його життєвий шлях.

Виставка викликала зацікавленість у гостей заходу.

В Україні, так само, як і в Азербайджані, шанують пам’ять Олександра Багрія. Статті про нього надруковані у сучасних енциклопедіях та багатьох збірниках.

 

 

 

Всі події

 
© 2006- ЦБС Оболонського району м.Київ

return_links(); ?>