Наші бібліотеки на карті Києва // Карта сайту // Список оновлень матеріалів сайту

Центральна публічна районна бібліотека
ім. О.С.ПУШКІНА

Калейдоскоп подій

Головна сторінка
ЦБС

Наші координати

Як записатись

Правила користування

Інтернет-центр

Бібліотека передплатила

Наша бібліотека (фотогалерея)

Про О.С. Пушкіна


Пошук по сайту

 

«У гості до Тарасового будиночка!»

27 листопада 2013 року в рамках підготовки до святкування у 2014 році 200-ї річниці від дня народження геніального українського поета, художника та громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка, співробітники ЦПРБ ім. О.С. Пушкіна відвідали Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка у Києві.

Музей знаходиться у історичному будинку, в якому Тарас Шевченко мешкав під час одного з візитів до Києва. Саме тут він проживав з весни 1846 року до його арешту — 5 квітня 1847 року.

Це був найдовший час його перебування у Києві та найщасливіший рік його життя, сповнений натхненої роботи над поетичними творами та живописом, насичений громадським життям, теплими зустрічами із рідними та друзями – митцями. У цей період Шевченко був вже відомий, високоповажний митець, якого знали не лише в Україні, але шанували в Росії та за її межами. Його палке влучне слово, сповнене сили, краси та правди, єднало міщан та селян, аристократів, високоповажних літераторів, вчених, митців та простих людей. Його емоційний живопис, ілюстрації до численних творів, замальовки історичних місцевостей та побутових сцен з народного та міського життя – захоплювали, користувалися попитом та вражали сучасників.

Про цей надзвичайний період життя митця, його зв’язки із Києвом, про духовне та буденне, що оточувало цю геніальну людину – нам яскраво та емоційно, з надзвичайною любов’ю до своєї справи розповіли працівники музею під час захоплюючої екскурсії.

Сам Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка розташований у д ерев'яному будиночку-садибі, що була зведена в 1835 році у колишньому провулку «Козине болото». Господарем будинку був колезький секретар, чиновник 14-го класу Іван Житницький, добрий знайомий Івана Сошенка, лист якого допоміг молодому Тарасові вступити до Академії мистецтв. Це характерна дерев'яна споруда першої половини XIX століття, яка збудована за «типовим» проектом, призначеним для вузьких вулиць і провулків. Невеликий одноповерховий будинок з мезоніном був збудований із соснових колод довжною 8 і шириною 4 сажні (1 сажень — 2,1336 м). Цей будинок є для Києва унікальним – він є одним-єдиним прикладом типового міського дерев’яного будинку 19 століття, що зберігся до нашого часу.

Разом із Тарасом Шевченком тут наймали приміщення його приятелі — художник Михайло Сажин та поет Олександр Афанасьєв-Чужбинський. Помешкання Тараса Григоровича складалося з невеликої кімнати, вікна якої виходили на вулицю, а також майстерні, розташованої на мансарді. Ця кімната та приміщення мансарди відкриті для відвідувачів й сьогодні. З усього оригінального інтер’єру садиби до нашого часу зберігся єдиний предмет – надзвичайно красивий домашній орган, який тоді називали «Фісгармонія». Усі інтер’єри садиби були відновлені у наш час предметами побуту, меблями, посудом та іншими експонатами того самого періоду, й тепер садиба надзвичайно наближена до оригінального вигляду.

У музейному зібранні представлено унікальну й безцінну колекцію особистих речей Т.Г. Шевченка, яка складається з більш 200 експонатів. Серед них оригінальні видання «Кобзаря» та інших творів Т.Г. Шевченка з його особистими підписами, художні альбоми, предмети побуту, одяг, художнє приладдя, офорти, гравюри, численні малюнки й унікальні фотографії поета.

У колекції також представлені копії речей митця, унікальні експонати предметів народного та міського побуту 18, 19 та початку 20 сторіччя. Багато експонатів були колись подаровані музею людьми, що особисто знали Т.Г. Шевченка, або отримали якісь пам’ятні речі, пов’язані із його іменем у спадок. Численні експонати були передані колекціонерами, віднайдені науковцями, подаровані киянами.

Хочеться відзначити, що Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка познайомив нас не лише із долею видатного митця Т.Г. Шевченка, але й з історією нашого міста, його бурхливим міським життям 19 сторіччя.

Колектив ЦПРБ ім. О.С. Пушкіна висловлює надзвичайну подяку колективу музею та бажає творчої наснаги й усіляких благ!

 

Всі події

return_links(); ?>