Наші бібліотеки на карті Києва // Карта сайту // Список оновлень матеріалів сайту // Головна сторінка ЦБС // ЦПРБ ім. О.С. Пушкіна
     

 


 
 
 
 

Нові надходження

 

 


 
 
 
 

 

 


Пошук по сайту

 

 

     
 

Масові заходи

2015 рік

Травень

(Бесіда)

Петро Ілліч Чайковський (1840 – 1893), російський композитор, диригент, громадський діяч (мав українських предків). Один із найвидатніших російських композиторів Петро Ілліч Чайковський проявив себе як обдарована людина ще з дитинства. У творчості Чайковського, у якій провідними були опера і симфонія, представлені майже всі музичні жанри. Зміст музики Чайковського універсальний: охоплює образи життя і смерті, любові, природи, дитинства, навколишнього побуту, у ній по-новому розкриваються твори російської і світової літератури, зокрема твори Пушкіна, Гоголя, Шекспіра. Творчість Петра Ілліча отримала визнання ще за його життя - як у Росії, так і за кордоном.

(Бесіда) 

День Перемоги — державне свято Радянського Союзу, що відзначалося щорічно 9 травня «на згадку про переможне завершення Великої Вітчизняної війни радянського народу проти німецько-фашистських загарбників». Дата пов'язана з прийняттям капітуляції Німеччини у війні в радянській зоні окупації в передмісті Берліна Карлсхорсті за московським часом. Встановлене указом президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1945 року (ще до підписання) як день «всенародного торжества». У 1948 році, враховуючи жахливі наслідки війни, зокрема наявність на той момент величезної кількості інвалідів, свято скасували. Статус державного свята й неробочого дня 9 травня знову отримало 1965 року. З того часу супроводжувався урочистими військовими парадами радянської армії на Червоній площі в Москві. Також святкувався у деяких країнах Варшавського договору. З 1991 року, після розвалу СРСР, продовжує святкуватися в низці пострадянських країн — Росії, Білорусі, Україні, Казахстані тощо. В українському законодавстві із 2000 до 2015 років визначався як день «торжества безсмертного подвигу народу — переможця над фашизмом, всенародної пам'яті про його боротьбу за свободу і незалежність Батьківщини». У більшості європейських країн День перемоги в Європі відзначають 8 травня, а країнах Британської Співдружності — 7 травня.

(Тем. перегляд)

День матері — міжнародне свято. В Україні офіційно відзначається щорічно, починаючи з 2000 року, у другу неділю травня. Серед української громади День Матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. У 1939 свято заборонила радянська влада. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулось в Україну.

(Тем. перегляд)

Міжнародний день сім'ї утверджено Генеральною Асамблеєю ООН в 1993 році. Встановлення цієї дати покликане звернути увагу громадськості різних країн світу на низку проблем сім'ї. На думку колишнього Генерального секретаря ООН Кофі Анана, коли порушуються основні права однієї сім'ї - єдність всієї людської сім'ї знаходиться під загрозою. Будучи одним із основних інститутів суспільства, першою сходинкою соціалізації людини, сім'я розвивається та видозмінюється разом із навколишнім світом, проте залишається вічним хранителем людських цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь.

 

(Бесіда)

Тодось Степанович Осьмачка (1895 – 1962) - український письменник, поет, прозаїк, що творив у дусі символізму та неоромантизму, перекладач, один з найоригінальніших представників покоління «Розстріляного Відродження». Його дебют - збірник "Круча" - відразу вивів її автора в ранг найпомітніших поетів сучасної йому України. Інші збірники побачили світ значно пізніше, коли письменнику вдалося врятуватися від терору 30-х років і емігрувати на Захід. Саме там Осьмачка створив свій прозовий шедевр - роман "Старший боярин". Вже посмертно, в 2005-му році, Тодось Осьмачка був удостоєний Національної премії України імені Тараса Шевченка.

(Бесіда)

Марко Лукич Кропивницький (1840 – 1910) - драматург, актор, режисер, композитор. Один із засновників українського реалістичного театру. Автор понад 40 п'єс. Серед них - "Дай серцю волю, заведе в неволю", "Поки сонце зійде". Письменник-демократ і гуманіст, він знав побут і характер різних груп сучасного йому суспільства. У 1882 році створив власну трупу, до якої ввійшли такі талановиті артисти, як Заньковецька і Садовський. Ця трупа підняла рівень українського театру і знайшла схвальний відгук у Санкт-Петербурзі та Москві. Кропивницький володів багатою і стилістично різноманітною українською мовою. Найбільшим успіхом користувались його драми про життя селян. Займався педагогічною діяльністю. Виховав плеяду талановитих акторів.

(Бесіда) 

Микола Григорович Гринько (1920 — 1989) — український кіноактор. «Маючи від природи м'який, замкнутий, соромливий характер, Микола Гринько здатний на найбільш несподівані метаморфози. Якщо робота його захоплює, він миттєво перетворюється", - писав про актора режисер Геннадій Полока. Глядачі добре пам'ятають Професора в «Сталкері», Данила Чорного в «Андрії Рубльові». Герої Гринька - добрі і м'які, з тонким почуттям гумору і балетною пластикою. Кілька поколінь дітей любить його тата Карла з «Пригод Буратіно» і професора Громова з «Пригод Електроніка». За сорокалітню кар'єру в кіно він знявся у ста фільмах, співпрацюючи з Параджановим і Тарковським, Бондарчуком і Биковим. Ролі, зіграні в картинах цих відомих режисерів, увійшли до золотого фонду вітчизняного кіно.

(Бесіда) 

День слов'янської писемності і культури встановлений в Україні «…на підтримку ініціативи органів державної влади, Національної академії наук України, громадських і релігійних організацій та враховуючи історичне та просвітницьке значення спадщини слов'янських первоучителів у здобутку національної культури…» згідно з Указом Президента України «Про День слов'янської писемності і культури» від 17 вересня 2004 р. Відзначається щорічно 24 травня в день вшанування пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Крім України, День слов'янської писемності і культури святкують також у Росії, Білорусі, Болгарії, Сербії, Македонії, Придністров'ї, Чорногорії та у ряді інших країн.

(Кн. виставка) 

Михайло Олександрович Шолохов (1905—1984) — російський письменник українського походження, лауреат Нобелівської премії з літератури 1965 року. Уродженець Донщини. Найвідомішими його творами є «Тихий Дон» та «Доля людини».

(Тем. полиця)

День Святої Трійці (П'ятдесятниця, День Зіслання Святого Духа, Зелена неділя — п'ятдесятий день) — одне з головних християнських свят, яке у православ'ї входить до числа дванадесятих свят. Свою назву свято отримало на честь сходження Святого Духа на апостолів, яке їм обіцяв Ісус Христос перед своїм Вознесінням на небеса. Таким чином це свято нагадує про св. Трійцю, три відомі прояви, лики (іпостасі) Всевишнього — у вигляді Бога-Отця, у вигляді Бога-Сина і у вигляді Бога-Святого Духа.

(Тем. перегляд) 

Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням — встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я, відзначається 31 травня кожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції. У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну. Конвенція зобов'язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії.

Причиною появи боротьби з тютюнопалінням є передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти. На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

 

 
     
     

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 

return_links(); ?>