Наші бібліотеки на карті Києва // Карта сайту // Список оновлень матеріалів сайту // Головна сторінка ЦБС // ЦПРБ ім. О.С. Пушкіна
     

 


 
 
 
 

Нові надходження

 

 


 
 
 
 

 

 


Пошук по сайту

 

 

     
 
Пропонуємо вашій увазі цікаву інформацію про життя і творчість Олександра Сергійовича Пушкіна

 

 
 
 
Цікаві факти з життя О.С.Пушкіна

 

 

Наймогутнішу крону має генеалогічне древо великого російського поета О. С. Пушкіна (1799 - 1837). У його роду налічується майже три тисячі знаменитостей.

Це сенсаційне відкриття належить професійному військовому Андрію Черкашину, який півжиття віддав дослідженню родоводу Пушкіна і написав книгу «Поет і вся Історія Росії». Ярослав Мудрий, Юрій Долгорукий, Олександр Невський, Дмитро Пожарський, Михайло Кутузов, композитори Мусоргський, Рахманінов - всі в числі родичів Пушкіна. Олександр Невський, наприклад, його прямий предок в двадцять першому коліні. Є в родоводу великого поета дванадцять святих православної церкви.

 

 

У Пушкіна залишилося четверо дітей, але тільки двоє з них продовжили рід. Зараз по всьому світу розсіяні більше 800 нащадків великого російського поета. По одному з колін з Пушкіним далекою родичкою є навіть вдова Джона Леннона Йоко Оно.

 

 

О. С. Пушкін пам'ятав себе маленьким з чотирьох років. Він не раз ділився враженнями про те, як в дитинстві був на прогулянці і несподівано відчув, як хитається земля і тремтять колони. Відомо, що останній землетрус було помічено в Москві, саме в 1803 році.

 

 

 

Перша зустріч Пушкіна з царем відбулася, коли майбутньому поетові було близько 4 років. Виїхавший на прогулянку Олександр I ледве встиг зупинити коня, щоб не збити маленького хлопчика. Поруч з ним в цей момент була тільки няня - захоплені світськими розвагами батьки благополучно віддали маленького Олександра під опіку бабусі і няні.

 

 

Вихований французькими гувернерами, Пушкін навчився говорити французькою мовою раніше, ніж російською, через що потім одним з його прізвиськ стало "Француз". Років приблизно до семи він ріс відлюдним і нетовариські, вважаючи за краще пасивне споглядальне проведення часу біганині і грі з однолітками. Втім, згодом він з лишком компенсував цю свою рису раннього дитинства.

 

 

Співчуваючий декабристам і прогресивний в майбутньому Пушкін, проте, кар'єру свою почав з вступу до ліцею по блату. Ліцей проводив дуже обмежений набір в тридцять чоловік, і Пушкіна взяли виключно завдяки особистому знайомству його дядька з засновником ліцею Сперанським. П'ятнадцять випускних іспитів він здав настільки погано, що виявився по успішності четвертим від кінця списку з двадцяти дев'яти випускників. Тільки у фехтуванні, французькій та російській словесності його досягнення виявилися на висоті.

 

 

Проте поліглотом Пушкін був чудовим. Він відмінно володів французькою, італійською, іспанською, англійською, німецькою, грецькою, латинською і декількома слов'янськими мовами.

 

 

Пушкін був здорово обдарований фізично. Він перший в Росії виписував журнал про бокс. Відомі його денні піші походи з Петербурга до Царського села, що становить приблизно 25 км.

 

 

 

 

 

 

Пушкін любив смачно поїсти. А який росіянин цього не любить? У їжі він не був вибагливий. Віддавав перевагу простй їжі - печеній картоплі, квашеним яблукам і журавлині в цукрі. Улюблений пиріг Пушкіна - так званий пиріг Вульфов. Це сусіди поета, у яких він гостював і ласував смачними пирогом з листкового тіста з сиром, сметаною і яблуками. Не гребував Олександр Сергійович і хорошою випивкою. Любив паленку - міцний напій із суміші рому, шампанського, білого вина і ананасу.

 

 

Пушкін був негарний. Маленького зросту, і з трохи незвичними для слов'ян рисами обличчя, він, тим не менш, незмінно подобався жінкам за свою енергійність і особливу чарівність. Вперше закохавшись в шістнадцять років, він проніс свою пристрасть до жіночої статі через все життя. Про кількість його пригод на любовному фронті красномовно говорить назва книги Миколи Сушкова "113 спокусниць Пушкіна".

 

 

Ставлення Олександра Сергійовича Пушкіна до жінок не можна назвати не інакше, ніж обожнювання. Цим він підкорював кращих красунь свого часу. До багатьох з них він відчував найщиріші почуття, був здатний на необачні вчинки, правда, швидко згасав. А в якості найвищої похвали стосовно улюблених жінок він постійно використовував одне і те ж слово: «чиста» або навіть «найчистіша».

 

 

За силою захоплення після жінок в житті Пушкіна слідували карти. Будучи азартним гравцем, він іноді мав досить відчутні борги. Але саме ця пристрасть часто грала роль його музи. Спонукуваний потребою в грошах, він брався за перо, і за одну ніч міг покрити майбутнім гонораром будь-який свій борг.

 

 

Про відносини імператора Миколи I і поета Олександра Пушкіна в різний час висловлювалися різні версії - від повної ворожості до близької дружби. Мабуть, істина лежить десь посередині. Проте, після смерті поета імператор віддав таке розпорядження:

 «1. Заплатити борги.

2. Закладений маєток батька очистити від боргу.

3. Вдові пенсіон і дочкам до заміжжя.

4. Синів в пажі і по 1500 р. на виховання кожного до вступу на службу.

5. Твори видати на казенний рахунок на користь вдови і дітей.

6. Одноразово 10 т. »

 

 

Але і імператор не здогадувався, що менш ніж через півстоліття рід поета породниться з монаршім прізвищем. У 1881 році онук царя Миколи I Михайло Романов і Софія Меренберг, онучка поета Олександра Пушкіна, одружилися. Сім'я Романових була проти цього шлюбу і змусила Михайла піти з державної служби. Великий князь з дружиною покинули Росію і влаштувалися в Британії, де донині проживають нащадки родини.

 

 

У Пушкіна був гострий язик, і він рідко пропускав випадок пожартувати над ким-небудь. З огляду на звичаї тодішнього дворянства, це цілком логічно закінчувалося викликом на дуель. Пушкіна викликали на дуель безліч разів, а його поєдинок з Дантесом був точно ніяк не менше, ніж двадцять перший. Цікавий факт - на момент сварки Дантес був родичем Пушкіна, будучи одруженим на сестрі його дружини.

Історики схиляються до висновку, що під час дуелі Дантес був в кольчузі. За версією проведеного тоді слідства, куля Пушкіна пройшла через м'які тканини руки Дантеса і потрапила йому в тулуб, збивши з ніг. Удар такої сили не міг бути стриманий ґудзиком, як це подавалося як офіційної версії. Загадковий гудзик слідству також не був представлений.

 

 

Кожний раз, відправляючись на дуель, Пушкін надягав свій улюблений перстень, який, як він вважав, оберігає його від смерті і не дає жодного шансу супернику. Але на свою останню дуель він вирішив надіти перстень з сердоліком, подарований коханою. Як згодом виявилося, він був прикрашений похоронним каменем караїмів з відповідним написом. Так фатальну роль у житті поета зіграв перстень мерця.

 

 

Дочка Дантеса, Леоні, дуже пишалася своїми родинними зв’ язками з Пушкіним. Вона любила його вірші і, живучи у Франції, вивчила російську мову. Довгий час проклинала свого батька за вбивство поета, в результаті збожеволіла.

 

 

У Франції в невеликому містечку Сульс є музей Дантеса. Незважаючи на те, що Дантес був мером цього міста, в музеї більше зображень і речей Олександра Сергійовича і його дружини, а також всього того, що нагадує про дуель.

 

 

Пушкін помер в п'ятницю. Цей день тижня став траурним для Наталії Гончарової. До кінця життя в п'ятницю вона нікуди не виїжджала, «віддавалася сумним спогадам і цілий день нічого не їла».

 

 

А в Англії вважають роман «Євгеній Онєгін» - взагалі першим російським романом. Про це свідчить «Британська енциклопедія» 1961 р. редакції. Там же написано, що до Пушкіна російська мова взагалі була не придатна для написання художніх творів.

 

 

Пушкін сам не раз надихав на творчість талановитих сучасників. Гоголівський «Ревізор», наприклад, народився з прохання Миколи Васильовича розважити його анекдотом чи кумедною історією.

 

 

Олександр Сергійович був фанатичним книголюбом. Його домашня бібліотека складалася з понад 3500 томів - 1522 назви, з них 529 російською мовою і 993 на чотирнадцяти іноземних мовах. Пушкін цікавився українським фольклором, мав в особистій бібліотеці "Малоросійські пісні".

 

 

За спогадами сучасників, Пушкін, перед смертю кинувши прощальний погляд на книжкові полиці, сказав: "Прощвайте, друзі!"

 

 

У "Казці про царя Салтана" є всього одне слово з буквою "Ф". (Флот)

 

 

Романс на вірш про «дивовижному мить» - присвячення, як і самі поетичні рядки. Пушкін оспівав у них «чисту красу» Анни Керн, а М. Глінка, який написав романс, висловив своє захоплення дочкою Анни Петрівни - Катериною.

 

 

Тургенєв колись пропонував перевірений рецепт від головного болю і нудьги: прочитати вголос 10 віршів Пушкіна.

 

 

Проспер Меріме непогано знав російську мову, познайомившись з творчістю Пушкіна, назвав його найвидатнішим поетом світу.

 

 

Видатний адвокат кінця XIX століття А. Ф. Коні, стверджував, що не програти жодної справи йому дозволило не знання законів, а знання ... Пушкіна. Він міг прочитати напам'ять кілька сотень віршів поета, включно "Євгенія Онєгіна".

Лев Миколайович Толстой використовував як прототип своєї «Анни Кареніної» дочку Пушкіна М.О. Гартунг. Але не її долю або особливості характеру, а лише зовнішнє обличчя.

 

 

В 1899 році в Варшаві до сторіччя з дня народження О. С. Пушкіна була видана поема «Євгеній Онєгін» 28 х розміром 18 мм. На кожній її сторінці розміщувалося по тридцять рядків. Книга-малюк вміщувалася в медальйон. Посередині кришки медальйона була вставлена лінза для читання.

 

 

У роки Другої світової війни Пушкін став винищувачем. Бойовий літак, що носить ім'я поета, був зібраний на гроші пушкіністів, які проводили тематичні вечори. На рахунку крилатого Олександра Сергійовича - дев'ять знищених німецьких бомбардувальників.

 

 

Пам'ятники Пушкіну по встановлені всьому світу. Цікаво, що один з таких пам'ятників стоїть в Ефіопії. На красивому мармуровому постаменті висічені слова: "Нашому поетові".

 

 

Ім'я Пушкіна носить мала планета «2208» О. С. Пушкіна.

 

 

 

Черкаська Г. "Першим і останнім коханням О.Пушкіна були українки"

Читати

 

 

Две музы одного романса: кто вдохновил Пушкина и Глинку на создание шедевра «Я помню чудное мгновенье»

Читати

 

 

 

12 мифов о юном Пушкине

Читати

 

 

Екатерина Гончарова: жизнь жены убийцы Пушкина

Читати

 

 

 

Закладки для книг

Читати

 

 

История младшей дочери А.С. Пушкина

Читати

 

 

Портреты и фотографии семьи А.С. Пушкина

Читати

 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 

return_links(); ?>