Наші бібліотеки на карті Києва // Карта сайту // Список оновлень матеріалів сайту // Головна сторінка ЦБС // ЦПРБ ім. О.С. Пушкіна
     

 


 
 
 
 

Нові надходження

 

 


 
 
 
 

 

 


Пошук по сайту

 

 

     
 

Черкаська Г. "Першим і останнім коханням О.Пушкіна були українки"

Першим сильним почуттям Пушкіна була Анна Керн (Анна Марія Полторацька; за першим чоловіком Керн, за другим чоловіком Виноградська), якій письменник присвятив "Я помню чудное мгновение".

 

Батько Анни Петро Маркович — належав до стародавнього українського козацького роду. Його батько, Марко Федорович Полторацький, уродженець сотенного містечка Сосниці (Чернігівщина), навчався в Києво-Могилянській академії, коли його чудовий баритон почув Олексій Розумовський, під патронатом котрого формувався тоді Придворний співочий хор у Петербурзі. Марка Полторацького забирають на береги Неви, звідки невдовзі направляють в Італію для вдосконалення вокальної майстерності. Там він здобуває репутацію яскравого оперного співака, і після повернення до Петербурга його призначають спершу диригентом, а через 10 років — управляючим Придворної співочої капели. За багаторічну службу в капелі він одержав чин дійсного статського радника, що надавав право на спадкове дворянство.

Анна Керн народилася в родині молодшого сина Марка Полторацького — Петра, підпоручника у відставці і Лубенського предводителя дворянства. «Немовлям я переїхала в Лубни, де батько одержав маєток у 700 душ», — писала Анна Петрівна. — Батьківський маєток у Лубнах розмістився «на надзвичайно мальовничому місці, на схилі гори, що спускалася терасами до річки Сули, серед берестових, липових і дубових гаїв...»

 

А останнє кохання Олександра Пушкіна - Наталя Гончарова – нащадок гетьмана Петра Дорошенка.

 

Багатьом із вас знайома ця садиба у с. Ярополець за старими кінофільмами: "На графських розвалинах" (1957), "Зачарований мандрівник" (1992), "Панянка-селянка" (1994).

 

Це село було подароване гетьману Петру Дорошенку замість платні. Тут гетьман прожив 14 років, одружився з Агафією Єропкіною, тут народився його син Олександр. У мавзолеї біля садиби й поховано "Сонце Руїни".

Олександр Петрович Дорошенко став батьком Катерини Олександрівни (Загряжської) і дідом Івана Олександровича Загряжського (1749—1807). У свою чергу дочка Івана Загряжського Наталя Іванівна вийшла заміж за Миколу Гончарова і у них народилася дочка Наталія, майбутня дружина О.Пушкіна. А село Ярополець належало тещі поета і він двічі туди приїздив.

29-річний Пушкін у грудні 1828 р. на балу танцмейстера Йогеля в Москві зустрів Наталію Гончарову, був "огончарований" і за три місяці Федір Толстой поїхав сватати Наталю для Пушкіна. Мати Наталії відповіла, що 16-річній дочці поспішати нікуди. Наталя тоді вважалася першою красунею імперії і сам імператор Микола І був у неї закоханий.

Єдиний прижиттєвий портрет красуні зробив старший брат Карла Брюллова, Олександр.

 

Пушкін любив цю акварель і часто її цілував.

Пушкін називав Наталю "Мадонною", присвятив їй багато поезій "Пора, мой друг, пора", "Мадонна":

Исполнились мои желания. Творец

Тебя мне ниспослал, тебя, моя Мадонна,

Чистейшей прелести чистейший образец.

І хоч Наталі була записана під номером 113 у реєстрі амурних перемог поета, він не міг її забути, посватався вдруге. Нарешті відбулося вінчання, на якому у нареченого випала обручка і упав хрест і Євангеліє на аналої, погасла свічка.

Вони прожили у шлюбі шість років, з них три з половиною роки Наталі була вагітною. У них було четверо дітей – двоє синів та дві дочки, але при пологах поет був тільки раз — під час народження першої дочки Марії. Страждання дружини були для чоловіка великим стресом, тому він вирішив більше таких заходів не відвідувати.

Пушкін помер у п’ятницю, з того часу Наталя цього дня не виїздила, нічого не їла, поринала у сумні спогади.

Перед смертю Пушкін попросив Наталю два роки протримати траур. Вона вдруге вийшла заміж через сім років після загибелі Пушкіна за командира лейб-гвардії Кінного полку генерала П. Ланського.

Кажуть, бали, відкритий, легкий одяг, модна звичка курити призвели до появи хронічного захворювання легенів, від якого вранці 8 грудня 1863 р. упокоїлася 51-річна Наталя Гончарова, нащадок гетьмана Петра Дорошенка.

Джерело: http://www.uamodna.com/articles/pravnuchka-ukrayinsjkogo-getjmana-druzhyna-oleksandra-pushkina/

 

 

 

 

 
     

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 

return_links(); ?>