Як зазначають в Інституті нацпам’яті, після завершення Другої світової війни європейські країни почали продумувати принципи політичної співпраці та економічної кооперації. Зрештою 9 травня 1950 року французький міністр закордонних справ Роберт Шуман виступив з ініціативою налагодити в Європі спільну координацію та контроль над важкою промисловістю. Він запропонував розробити принципи спільної політики для досягнення солідарності в цій окремій галузі. Шляхом до реалізації плану Шумана мала стати Європейська спільнота вугілля та сталі. За задумом Шумана, Франція, Німеччина та інші європейські країни мали передати управління виробництвом вугілля та сталі єдиному органу. Унаслідок такого об’єднання ключові галузі військової промисловості також мали перейти під спільний контроль, що унеможливило би підготовку окремої країни до нової війни.
У результаті 18 квітня 1951 року в Парижі був підписаний договір про створення Європейської спільноти вугілля та сталі. Спершу його ратифікували шість країн: Франція, Німеччина, Італія та країни Бенілюксу – Бельгія, Нідерланди й Люксембург. Організація була відкрита для інших європейських держав. Нині вважається, що Декларація Шумана офіційно започаткувала процес європейської інтеграції. Саме тому в ЄС 9 травня відзначається День Європи.
***
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль у Телеграмі написав, що Україна довела, що поділяє європейські цінності, і щодня захищає їх від російських варварів.
"Цей день насамперед - про єдність, взаємопідтримку та повагу. Україна довела, що поділяє європейські цінності. Щодня ми захищаємо їх, захищаємо нашу свободу від посягань російських варварів. Щодня ми наближаємо країну до членства у Європейському Союзі. Бо Україна - це Європа. Ментально й духовно", - підкреслив він.
***
Сьогодні у Вільнюсі під час виступу у Сеймі Литви з нагоди Дня Європи президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Литва є країною, яка від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну протягнула їй руку допомоги, прийнявши українських біженців і ставши одним із найбільших донорів за відсотком національного ВВП.
«Ви завжди були готові боротися не лише за власну свободу, а й за свободу всіх європейців. Ви були твердими у підтримці суверенітету України та її незалежності ще з часів Помаранчевої революції та Євромайдану. З часу, коли розпочалося повномасштабне вторгнення у 2022 році, ваша солідарність є вражаючою», - сказала Урсула фон дер Ляєн.
Вона зауважила, що протягом багатьох років Литва попереджала Європу про небезпеку, що виходить від Росії.
«Після 2014 року ви сказали нам, що Путін не зупиниться. Європа мала прислухатися. Але пройшло надто багато часу, щоб усвідомити загрозу від путінської Росії. Сьогодні Європейський Союз цілком стоїть на вашому боці за свободу та проти агресії», - підкреслила фон дер Ляєн.