Наші бібліотеки на карті Києва // Карта сайту // Список оновлень матеріалів сайту

ЦБС Оболонського району
- головна сторінка

Пошук по сайту
"Архітектура в мініатюрі" Йосипа Осташинського

З 23 жовтня до 26 лютого 2012 року у Центральній публічній районній бібліотеці ім. О.С. Пушкіна проходила унікальна виставка «Архітектура в мініатюрі» надзвичайно талановитого майстра традиційного народного мистецтва, члена Національної спілки художників України Йосипа Борисовича Осташинського.

 

 У експозиції виставки «Архітектура в мініатюрі» представлено дивовижні барельєфні картини, які зображають архітектурні пам’ятки України та світу, виготовлені майстром із сірників та різноманітних природних матеріалів. Надзвичайно точно передані автором архітектурні особливості та стилі кожної з величних споруд – церков, храмів, палаців та фортець, що стали головними героями його творів.

Мініатюрні храми сяють на сонці золотом куполів, палаци здіймають до неба вежі, здається, що у їх віконцях виблискують вітражі - роботи майстра вражають надзвичайним натхненням, теплом, наполегливою кропіткою працею та шанобливим ставленням до кожної маленької деталі.

Вшанування рідного міста Києва, його пам’яток історії, культури та архітектури, що були втрачені, а також тих, що збереглися – стало домінуючою темою творчості Йосипа Борисовича. Співпрацюючи із краєзнавцями, мистецтвознавцями, вивчаючи різноманітні тематичні матеріали у бібліотеках, пан Осташинський накопичив надзвичайний обсяг знань про мистецтво архітектури, яку часто називають «музикою, що застигла у камені». Тож, виставка «Архітектура у мініатюрі» запрошує усіх відкрити для себе втрачені архітектурні перлини та, водночас, замислитися над збереженням існуючих пам’яток.

 

Осташинський Йосип Борисович

 

Народився Йосип Борисович у Києві 13 червня 1949 року в дуже творчій родині і зростав серед художньо обдарованих людей. Батько, Борис Йосипович, був відомим у Києві драпірувальником. Виготовлені його руками штори й завіси прикрашали театри, консульства, навіть знаменитий Маріїнський палац у Києві. Один рідний дядько, Наум Йосипович, заслужений вчитель України, був засновник ом відомої у всьому світі дитячої художньої студії, в якій навчал ося більш , ніж 5000 дітей. Другий дядько, Аркадій Йосипович , працював художником у худфонді України.

Тож, Йосип Борисович, спостерігаючи за творчістю близьких людей, сам також намагався знайти свій шлях у мистецтві – він спробував себе у різних жанрах: килимарстві, гравюрі, карбуванні, інкрустації, чеканці, орнаменті, тощо.

У 1968 - 1970 роках служив у Забайкальському військовому окру зі. Після армії Йосип Борисович працював на поліграфічному підприємстві, у 1974 році закінчив технікум за фахом технік-фотограф. А у вільний час він продовжував шукати своє творче "я" – так одного разу його зацікавило моделювання виробів з незвичного "будівельного" матеріалу - сірників. Він став створювати різноманітні речі: декоративні тарілки, кружки, вазочки. А одного разу сяйнула ідея - спробувати «побудувати» макети справжніх будинків! Так він звернувся до архітектури і першим його твором стала об’ємна картин а "Золоті ворота" Х-ХІ ст. Успіх надихнув Йосипа Борисовича на подальшу роботу " зодчого". Спочатку він створював об’ємні макети будівель, але згодом вирішив працювати над барельєфними картинами – так їх зручніше експонувати.

Йосип Борисович працює над кожною картиною по кілька місяців, переважно , вночі, коли ніщо не відволікає від справи. У роботі використовується картон, деревина, меблевий шпон, клей, фарби, лак и, пап'є-маше. Застосовує майстр також інші допоміжні матеріали, особливо при виконанні зовнішнього декору будівель : тасьму, фольгу, тощо.

Серед творів Осташинського багато київських храмів Х - ХІ століть; Софійський собор, Ірининська церква і більш пізні – Іоанно-Златоустівська церква (1631 р.), церква св. Олександра Невського (1899р.), а також будівлі громадського призначення : будівля Магістрат у на Подолі (ХVcт.), Київська міська дума (1876 р.). Багато з цих пам'яток не збереглися. Тож, особливо вражає можливість побачити їх відтворені копії у мініатюрі, які зберігатимуть пам'ять про втрачену красу.

З 1985 року – Йосип Борисович належить до Київського міського об'єднання художників-аматорів "Творчість", а з 1999 року – він є майстром традиційного народного мистецтва, членом Національної спілки художників України.

У його активі – більш, ніж 80 виставок. Про творчість майстра видано близько 1 80 публікацій , вийшло більше 100 передач по багатьом каналам ТБ, створено документальні фільм и "Дорога до Храму" , «Дарувати радість людям».

Вже багато років Йосип Борисович співпрацює з Національним фондом "Україна - дітям", у вільний час навчає своїй майстерності дітей-сиріт та інвалідів у багатьох містах України. Йосип Борисович Осташинський - автор численних нарисів, статей в газетах та журналах, він також є автором книги «Дивовижні вироби з сірників», що видана у 2012 році.

Славетний майстер щороку бере участь у численних культурних та громадських заходах, творчих фестивалях та конкурсах і, водночас, продовжує працювати за фахом на поліграфічних підприємствах столиці.

Серед нагород Йосипа Борисовича почесна відзнака Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини ім. Олеся Гончара, почесна відзнака Національного фонду «Україна - дітям», подяки мера м. Києва, міністра культури України та міністра соціальної політики України, багато інших нагород та відзнак. Він є почесним членом Міжнародного благодійного фонду «Духовна спадщина», лауреатом численних міжнародних премій.

Картини майстра вже побачили у багатьох містах України та Росії. У 2009 році ім’я Йосипа Борисовича Осташинського було внесене до Книги рекордів України, а у 2012 році – до Книги рекордів Росії.

 

 

return_links(); ?>