Семінар "Практика застосування авторського права у бібліотеках"

21 жовтня 2010 р. у приміщенні Гете-Інституту (м. Київ, вул.Волоська, 12/4) відбувся семінар на тему "Практика застосування авторського права у бібліотеках". Серед інших бібліотечних фахівців цей захід відвідали також й співробітники Централізованої бібліотечної системи Оболонського райну: головний інженер О. А. Білостоцький та головний бібліотекар по роботі з дітьми В. С. Дегтярьова. Семінар проходив у формі лекції, першу частину якої провів кандидат технічних наук, президент Асоціації "Інформатіо-Консорціум" Олексій Всеволодович Васильєв.

У своєму виступі доповідач розповів про очолювану ним асоціацію "Інформатіо-Консорціум". Ця установа сприяє організації он-лайн доступу бібліотек до електронних інформаційних ресурсів: EBSCO-host, Elsevier, РУБРИКОН, Російської державної бібліотеки (БД "Російські дисертації") та інших, надає консультаційні послуги щодо організації доступу до електронних баз даних, а також з питань інтелектуальної власності та авторського права. "Інформатіо-Консорціум" є також координатором проекта eIFL в Україні - організації, яка сприяє підключенню бібліотек до комерційних інформаційних БД: представляє інтереси бібліотек на переговорах з компаніями-власниками баз даних, надає інформаційну підтримку бібліотекам та їх об'єднанням. Далі доповідач докладно зупинився на аналізі бібліотечних процесів - починаючи від замовлення книги у видавництві або у книготоргівельній фірмі і закінчуючи видачею книги читачеві, Олексій Всеволодович звернув увагу на ті процеси, які пов'язані з питаннями авторського права: копіювання бібліотечної книги репрографічним (ксерокс) та іншими способами, внесення даних про наявні видання до бібліотечної бази даних (електронного каталогу), надання доступу до такого каталогу та ін.

Далі О. А. Васильєв дав короткий аналіз законодавства України у сфері авторського права, порадив бібліотечним фахівцям постійно відслідковувати зміни у цьому законодавстві, зокрема за допомогою Офіційного веб-порталу Державного департаменту інтелектуальної власності. Доповідач також наголосив на тому, що у разі розміщення законодавчих актів України на бібліотечних сайтах, необхідно додатково слідкувати, щоб ці документи були актуальними, адже Верховна Рада та інші органи влади час від часу вносять в них зміни і доповнення.

Після короткої перерви слово взяла кандидат технічних наук, патентний повірений, директор Інституту математичного моделювання «Фраксім» Вікторія Володимирівна Чьочь. Її виступ був присвячений практичним аспектам правозастосовної діяльності. Так доповідачка доглядно розглянула норми Закону України "Про авторське право та суміжні права", що стосуються бібліотек та бібліотечної діяльності. Це зокрема такі статті:
-- Стаття 21. Вільне використання твору із зазначенням імені автора;
-- Стаття 22. Вільне відтворення бібліотеками та архівами примірників твору репрографічним способом;
-- Стаття 23. Вільне відтворення примірників твору для навчання;
-- Стаття 24. Вільне копіювання, модифікація і декомпіляція комп'ютерних програм;
-- Стаття 25. Вільне відтворення творів у особистих цілях.
Розгляд статей супроводжувався поясненнями та прикладами з особистого досвіду доповідачки.

Семінар викликав велику зацікавленість присутніх бібліотечних фахівців про що свідчило жваве обговорення запропонованої проблематики та поставлені слухачами запитання, зокрема такі (далі: П - питання / В - відповідь).

П: Якщо Публічна бібліотека імені Лесі Українки готує електронний каталог, потім розповсюджує його серед ЦБС м. Києва, а ЦБС в свою чергу доповнюють, змінюють цей каталог і далі розповсюджують його на свій розсуд - чи на порушують ЦБС авторські права бібліотеки ім. Лесі Українки?

В: Ні, не порушують: в законодавстві визначене поняття "службового твору", тобто твору, який створений співробітником (співробітниками) організації у рамках виконання службових обов'язків, права на такий твір належать роботодавцю; оскільки як Публічна бібліотека ім. Лесі Українки, так й ЦБС районів є бюджетними організаціями - роботодавцем, в кінцевому підсумку, виступає держава, тобто авторські права на згаданий електронний каталог належать, врешті решт, державі, а отже, ЦБС не порушують авторських прав бібліотеки ім. Лесі Українки.

П: Припустимо автор підготував певний твір (наприклад, електронну презентацію), але при підготовці твору використав певні твори інших авторів (наприклад, малюнки), чи не означає таке використання, що автор позбавляється ексклюзивного права відтворювати свій твір (тобто забороняти відтворення третім особам)?

В: Ні, не означає, автор в будь-якому випадку має авторське право на твір, об'єктом його авторського права в цьому випадку виступає засіб компонування окремих частин твору (відповідь дещо здивувала присутніх).

П: Припустимо, спадкоємці автора надають його твори у бібліотеку і кажуть буквально наступне: "Робіть з ними, що захочете". Чи може бібліотека розмістити ці твори на власному веб-сайті, якщо твори автора ще не перейшли у суспільне надбання?

В: В цьому випадку доцільно укласти зі спадкоємцями договір, в якому чітко зазначити, що вони дозволяють робити з переданими творами.

 

Повний список статей

 

return_links(); ?>