Семінари для бібліотечних фахівців

17 серпня 2011 р. в приміщенні Українського дому (м. Київ, вул. Хрещатик 2) в рамках проведення VII Міжнародної книжкової виставки-ярмарку відбулися семінари для бібліотечних фахівців.

Семінар "Електронні книги та електронні ресурси: права авторів, користувачів, провайдерів" вели кандидат технічних наук, патентний повірений, директор Інституту математичного моделювання «Фраксім» Вікторія Володимирівна Чьочь та кандидат технічних наук, президент Асоціації "Інформатіо-Консорціум" Олексій Всеволодович Васильєв.

В контексті даного питання під терміном "електронна книга" розумівся файл з аналогом певного друкованого видання (звичайної книги). Доповідачі зазначили, зокрема, що в законодавстві України досі немає чіткого визначення електронної книги, що врешті решт і визначає специфічні проблеми, які виниикають при створенні, копіюванні та використанні електронних книг.

В процесі своєї доповіді В. В. Чьорч та О. В. Васильєв звернули увагу на певні специфічні питання роботи користувача з електронними книгами, стислий виклад яких поданий далі.

При створенні електронної книги виникає новий суб'єкт авторського права - творець електронної книги (файлу електронної книги). Такий творець має узгодити своє бажання створити електронну книгу з автором (авторами) оригінального видання.

Робота з електронними книгами (так саме як і іншими об'єктами авторського права) в Україні регулюється законом України про авторське право та суміжні права, цей закон діє з 1993 р., останнє оновлення - 2003 р. та Цивільним кодексом України (Книга 4. Право інтелектуальної власності). Між цими двома документами, щоправда, є певні колізії, зокрема в питанні про авторське право на службові твори.

Бібліотека, що купує електронне видання з метою надавати доступ до електронної книги для своїх користувачів має узгодити це питання з видавництвом або іншим власником авторських прав. Якщо бібліотека купує ліцензію на електронну книгу для фізичної особи - вона немає прав (як правило) надавати доступ до електронного ресурсу своїм читачам.

Доповідь викликала жвавий інтерес серед присутніх фахівців, про що, зокрема, свідчили й питання з зали.

Питання: Якщо книжка користується великим попитом і ми (бібліотека) її скануємо і надаємо доступ через веб-сайт. Чи є це порушенням?

Відповідь: Так це порушення. Як тільки ви відсканували книжку - ви створили копію, це саме по себе незаконно, якщо ви не узгодили це питання з видавцем. В кнжиці значок © вказує - кому на даний момент належать майнові права на книжку. Щоб зробити копію (і тим більше надавати доступ до неї третім особам) - необхідно отримати дозвіл у власника прав.

Питання: Бібліотека зробила копію документа, який вже перейшов у суспільне надбання. При створенні скан-копії були вкладені певні трудозатрати. Чи має право бібліотека вимагати захист своїх прав на скан-копію?

Відповідь: Якщо це просто сканований комп'ютерний файл - захисту авторських прав немає. Якщо копія має ознаки електронного видання: обкладинка (хоча б й в електронному вигляді), вихідні відомості про видавця - з'являється й авторське право.

Питання: Якщо бібліотека готує бібліографічний покажчик, який містить цитати - це правомірно?

Відповідь: Так

Семінарське заняття на тему "Безпечний та привітний веб: гуманітарні аспекти роботи в Інтернеті" проводила завідуюча відділу роботи з електронними ресурсами Євгенія Володимирівна Кулик. Доповідь була присвячена створенню бібліотекою власного блогу та її представництва в соціальних мережах. Доповідач зробила акцент на технічних й організаційних аспектах: роботою з веб-сторінками, профілями, групами. Було розглянуто нову технологію від Google - так звані кола, які дозволяють у соціальній мережі ділитися інформацією не з усіма пов'язаними користувачами (друзями), а обирати певне коло для якого буде доступним те чи інше повідомлення.

Доповідач торкнулася питання розміщення фотоматеріалів у мережі Інтернет, зокрема й етичних (наприклад, неприпустимо викладати у Мережі фото дітей, якщо їхні батьки цього не схвалюють).

Було розглянуто найбільш актуальні для блогу програмні блоки: поле пошуку, передплата на електронну розсислку, коментарі, облако тегів.

Завершила свою доповідь Є. В. Кулик нагадуванням про необхідність додержуватися правил мережного етикету, усім бажаючим були роздані брошури з відповідною інформацією (Культура віртуального спілкування [уклад.: Є. Кулик, О. Бартош]. - К., 2010).

Повний список статей

 

return_links(); ?>