09-10 жовтня 2012 р. в Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського пройшла Міжнародна наукова конференція "Інноваційна модель наукової бібліотеки XXI ст.". В роботі 2-ої секції - "Cтратегії технологічної модернізації наукових бібліотек" взяли участь й представники ЦБС Оболонського району м. Києва. З доповіддю на тему "Подання краєзнавчої інформації засобами web-сайту" виступив головний інженер ЦБС Оболонського району Олег Анатолійович Білостоцький. В доповіді презентувався новий проект, що знаходиться на етапі реалізації на базі веб-сайту ЦБС Оболонського району. Його суть - надати користувачу зручний інструментарій для отримання інформації краєзнавчого характеру про ті місцевості в яких знаходяться бібліотеки ЦБС.

Насамперед доповідач звернув увагу, що накопичення та обробка краєзнавчої інформації є важливою функцією як публічних бібліотек, так і бібліотек для дітей. Традиційно для цього використовувались збірки матеріалів на паперових носіях: отримуючи певні періодичні видання бібліотекарі перевіряли - чи містять вони інформацію про місцевість, де знаходиться бібліотека і в разі знаходження таких матеріалів - робили їх ксерокопії, підшивали у спеціальні папки тощо. З появою комп'ютерної техніки з'явилась можливість акумулювати відповідні бібліографічні записи у електронних базах даних та використовувати їх у електронних презентаціях.

З появою у ЦБС Оболонського району власного веб-сайту краєзнавча інформація стала подаватися на ньому. Увага до цієї теми - одна з причин достатньо високого рейтингу ресурсу серед інших сайтів даного тематичного спрямування. На момент підготовки презентації сайт ЦБС Оболонського району займав 16-е місце в категорії "Культура та мистецтво" за версією лічильника LiveInternet (всього в рейтингу - 1330 сайтів). Причому 87% відвідувачів - з України. Можливо припустити що значній частині відвідувачів (особливо киянам та гостям Києва) краєзнавча інформація про київські райони Оболонь та Куренівка (в яких розташовані бібліотеки ЦБС Оболонського району) - буде цікава.

Серед розміщених на веб-сайті ЦБС матеріалів з краєзнавства зокрема можна відзначити (як найбільш популярні у відвідувачів): бібліографічні записи про район Куренівка та тематичні підбірки гіперпосилань "Оболонь в Інтернеті" та "Куренівка в Інтернеті".

Розміщення повних текстів краєзнавчих статей з періодичних видань без згоди авторів порушує авторське право і тому на сайті не практикується, але заради надання користувачам інформації по найбільш популярним пошуковим запитам бібліотекарями на підставі опублікованих даних можуть бути написані власні авторські статті, наприклад: "Історія Оболоні" - українською та російською мовами.

Слід зазначити, що розміщення на сайті краєзнавчої інформації позитивно відображається на позиціях сайту в пошукових системах. Так, наприклад, якщо ввести в пошуковій системі Яндекс запит "Оболонь" - перший результат у видачі - завод "Оболонь", але якщо сформулювати запит як "Оболонь краєзнавство" - перший результат - сайт ЦБС Оболонського району м. Києва (такими є результати видачі на момент доповіді, звісно в подальшому ранжування сайтів за згаданими пошуковими запитами може змінюватися). Ефективность інформаційного наповнення сайту також можна прослідкувати й по загальній статистиці ресурсу: число відвідувачів стабібльно зростає, це наочно видно на графіку "Відвідувачів на рік" (рис. 1) та "Відвідувачів на місяць" (рис. 2). Хоча на другому графіку прослідковується явна сезонна нерівномірність відвідування (влітку кількість відвідувачів знижується, восені та взимку - збільшується), в цілому кількість відвідувачів з року в рік зростає.


Рис. 1.


Рис. 2.

В цілому, статистика свідчить про правильність стратегії інформаційного наповнення веб-сайту ЦБС Оболонського району. З метою подальшого розвитку ресурсу було прийнято рішення про впровадження спеціалізованого розділу, присвяченого представленню краєзнавчої інформації у вигляді інтерактивної карти. Дане програмне рішення дозволятиме шукати будинок за його адресою та отримувати краєзнавчу інформацію про конкретну вулицю районів Оболонь та Куренівка.

Звісно представлення картографічної інформації не є новиною, на даний момент існують кілька технологій, що дозволяють вбудовувати карти безпосередньо на веб-сторінки сайтів. Найбільш відомі з них - Google Maps та Яндекс.Карти. Інтерактивні карти обох розробників дозволяють шукати будинок, якщо відома його адреса, отримувати коротку інформацію про знайдений об'єкт, переглядати його фото. Обидві технології передбачають можливість інтеграції своїх скриптів на сторонні веб-сайти. Слід однак зазначити, що власник сайту може легко додати одиничний об'єкт на запозичену карту, а ось реалізація інтерактивності для позначеної на карті вулиці чи іншого подібного об'єкту є досить складною задачею (детальніше - див. Google Maps Javascript API V3 Overlays). Тому для розв'язання задачі представлення інтерактивної карти на відповідній сторінці сайту був використаний власний java-скрипт.

Тестовий варіант інтерактивної карти можна переглянути тут. Карту можна переміщувати за допомогою миші. Для вказаних на карті назв вулиць буде встановлена інтерактивність так, щоб при натисканні на назву вулиці можна було отримати краєзнавчу інформацію про неї (приклад). Наприкінці статті про вулицю можна буде знайти список гіперпосилань з номерами будинків, при натисканні на таке гіперпосилання відкриватиметься сторінка з інформацією про відповідний будинок (приклад).

Використання власного скрипта дозволяє розміщувати на сайті будь-яку інформацію з довільною структурою та дизайном. Серед перспективних тем - історія вулиці (або місця де зараз розташована ця вулиця), відомості про людину на честь якої названо вулицю, відомості про бібліотеку, що розташована на вулиці тощо.

Хочеться сподіватись, що реалізація цього проекту сприятиме підвищенню інтересу до веб-сторінок сайту ЦБС Оболонського району. Ласкаво просимо відвідати наш сайт.

Скачати презентацію ppt (32 Мб)

Повний список статей

 

return_links(); ?>