IX Міжнародна науково-практична конференція INFORMATIO-2012:

Електронні інформаційні ресурси: створення, використання, доступ

22-23 листопада 2012 року в приміщеннях Українського інституту науково-технічної і економічної інформації (22 листопада) та Науково-технічної бiблiотеки ім. Г. І. Денисенка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» (23 листопада) пройшла IX Міжнародна науково-практична конференція INFORMATIO-2012.

Організатори конференції:

Асоціація «Інформатіо-Консорціум»
Український інститут науково-технічної і економічної інформації
Українська бібліотечна асоціація
Російська асоціація електронних бібліотек
Науково-технічна бiблiотека ім. Г.І. Денисенка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»
Національна наукова медична бібліотека України
Консорціум Eifl.net
Інформатіо, ТОВ
ІММ “Фраксім”, ТОВ

Захід відвідали спеціалісти бібліотечної сфери з України, Росії, Білорусії, Молдови, Нідерландів та інших країн. З доповіддю на тему "Підвищення популярності бібліотечного веб-сайту в мережі Інтернет" на конференції виступив головний інженер ЦБС Оболонського району м. Києва О. А. Білостоцький. Основні тезіси доповіді представлені нижче, презентацію в форматі ppt можна скачати тут.

Тема: Підвищення популярності бібліотечного веб-сайту в мережі Інтернет
Доповідач: Білостоцький Олег Анатолійович
e-mail: o_belostocki@mail.ru
сайт: http://ocls.kyivlibs.org.ua
Установа: Централізована бібліотечна система Оболонського району м. Києва

З кожним днем процеси інтенсифікації науково-технічного прогресу стають все більш помітними у суспільстві. Нові реалії вимагають нових рішень, зокрема, щодо доступу до інформації, засобів та методів зв’язку суб’єктів інформаційних відносин. У таких умовах наріжним каменем інформаційних відносин стають інтернет-технології – найоперативніший та найзручніший на сьогодні засіб комунікації. Саме він зумовлює побудову принципово нового віртуального інформаційного простору.

Бібліотеки, як одні з основних суб’єктів на ринку інформації, звісно, не можуть стояти осторонь процесів віртуалізації інформаційного життя. Можна сказати, що представлення бібліотеки у мережі Інтернет є запорукою конкурентоспроможності бібліотечної установи у сучасному світі. З огляду на це у 2006 році керівництвом ЦБС Оболонського району було прийнято рішення про початок розробки власного веб-сайту на базі виділеного серверу, який фізично розміщений в Центральній публічній районній бібліотеці ім. О. С. Пушкіна. Сайт розпочав роботу наприкінці вересня 2006 року, з того моменту і по сьогоднішній день ресурс доступний за адресою: ocls.kyivlibs.org.ua.

З самого початку передбачалося використання сайту в якості порталу для представлення в мережі Інтернет не одної, а усіх 11 бібліотек Оболонського району. При цьому кожна бібліотека має в межах порталу свій розділ з власною структурою, власним дизайном та функціоналом. На порталі передбачалося представлення інформації про бібліотеки району, короткі відомості про їх структуру, історію, сучасну діяльність, відомості про видатних літературних та суспільних діячів, іменами яких були названі бібліотеки, повнотекстові ресурси тощо.

Звичайно ж, реалізація такого проекту передбачає істотні часові і трудозатрати, що є виправданим лише у випадку, якщо кінцевий продукт буде затребуваним достатньо широкою інтернет-аудиторією. Іншими словами, аналіз популярності інтернет-ресурсу, так само, як і заходи з її підвищення – є нагальною потребою з самого початку існування будь-якого сайту. Отже, на порядок денний постає питання відбору інструментів для такого аналізу. Основою відслідковування рейтингу сайту ocls.kyivlibs.org.ua в мережі Інтернет стало спеціалізоване програмне забезпечення – лічильник LiveInternet. Код даного лічильника вбудовується у веб-сторінку а в браузері користувача виводиться графічне зображення з числами, що показують кількість відвідувачів за сьогодні (з 12-ої ночі до теперішнього часу), кількість відвідувачів за добу (24 години), кількість відкритих відвідувачами сторінок за добу (див. рис. 1).

Рис. 1. Графічна легенда показників лічильника LiveInternet

Графічний елемент лічильника – інтерактивний, при натисканні на нього користувач має змогу отримати додаткову інформацію по статистиці веб-сайту, зокрема виявити найбільш та найменш популярні сторінки та розділи веб-ресурсу.

Аналіз популярності розміщених на порталі веб-сторінок дозволяє виділити декілька категорій, які з року в рік користуються популярністю у відвідувачів. На першому місці в цьому списку – повнотекстові твори. В даному разі мова не йде про переведення в цифровий вигляд усього фонду бібліотек Оболонського району – представлення літератури в мережі Інтернет без явного дозволу правовласника є порушенням чинного законодавства, але існує достатня кількість творів, які по-перше, цікаві для широкої інтернет-аудиторії і, по-друге, можуть бути легально розміщені на веб-сайті, оскільки термін захисту майнових авторських прав вийшов і вони перейшли в категорію суспільного надбання. Це, зокрема, розміщене на порталі ЦБС повне зібрання творів О. С. Пушкіна, твори Панаса Мирного, вірші азербайджанського поета Самеда Вургуна та ін. Так, наприклад, лише за жовтень 2012 р. пошуковими інтернет-системами (Google, Яндекс та інші) було зареєстровано 1071 запит «казки пушкіна», які привели Інтернет-користувачів на сайт ocls.kyivlibs.org.ua, запитів «хіба ревуть воли як ясла повні» – 734, «казка про мертву царівну та сімох богатирів» – 420. При цьому слід зазначити, що запити щодо російських письменників та їх творів часто подаються українською мовою, наприклад: «Пушкін» (замість «Пушкин»), «казка про мертву царівну та сімох богатирів» (замість «Сказка о мёртвой царевне и семи богатырях ») і т.д. Отже, актуальним завданням було визнане розміщення на веб-сайті перекладів українською мовою творів російськомовних письменників та поетів а також розміщення авторських (написаних бібліотекарями ЦБС) статей про їх життя та творчість. На даний момент в режимі on-line доступні переклади творів О. С. Пушкіна та Анни Ахматової.

Окрім повнотекстових творів незмінною популярністю відвідувачів веб-сайту користуються графічні зображення. Звичайно ж, в розміщенні зображень на веб-сайті бібліотечної установи є певна специфіка: з одного боку вони повинні бути цікавими для широкого загалу інтернет-користувачів, з іншого – відповідати профілю бібліотечної установи. Аналізуючи структуру запитів у пошукових системах співробітниками ЦБС Оболонського району було реалізовано проекти розміщення на веб-сайті ЦБС on-line галерей портретів О. С. Пушкіна та Анни Ахматової. Галереї являють собою тематичні цифрові колекції зображень, які раніше були опубліковані у паперових та електронних виданнях. В рамках зазначених галерей було опубліковано як всесвітньо відомі, так й маловідомі портрети Пушкіна і Ахматової, причому кількість зображень (278 та 177 зображень відповідно) дозволяє позиціонувати згадані галереї як найбільші повні тематичні зібрання в мережі Інтернет.

Сучасні тенденції розвитку інформаційних технологій передбачають широке використання на веб-сторінках інтерактивних елементів і бібліотечний ресурс не може залишатись осторонь цього процесу. Як свідчать показники статистики, найбільш популярним типом інтерактивного змісту сайту ocls.kyivlibs.org.ua є тести для дітей. Тести являють собою екрани – html-сторінки, з питаннями і варіантами відповідей. Якщо користувач натисне гіперпосилання з правильною відповіддю – він переходить до наступного питання, якщо ж з помилковою – анімований персонаж дає йому пораду – які книжки почитати, щоб стати більш ерудованим з цієї теми. Також на сайті передбачені інтерактивні форми зворотного зв’язку, завдяки яким користувачі можуть висловити свої враження про матеріали сайту та порекомендувати – які матеріали було б доцільно розміщувати в майбутньому.

Аналіз відвідуваності порталу та пошукових запитів користувачів створив передумови для запуску в рамках веб-ресурсу нового проекту – представлення краєзнавчої інформації засобами веб-сайту. Основа проекту – інтерактивна карта району Оболонь. Карту можна переміщувати за допомогою миші. Для вказаних на карті назв вулиць буде встановлена інтерактивність так, щоб при натисканні на назву вулиці можна було отримати краєзнавчу інформацію про неї. Наприкінці статті про вулицю можна буде знайти список гіперпосилань з номерами будинків, при натисканні на таке гіперпосилання відкриватиметься сторінка з інформацією про відповідний будинок. Використання для цієї цілі власного скрипта дозволяє розміщувати на сайті будь-яку інформацію з довільною структурою та дизайном (що важче зробити при запозиченні на сайт картографічних засобів Google Maps або Яндекс. Карти). Серед запланованих в рамках проекту тем – історія вулиці (або місця де зараз розташована ця вулиця), відомості про людину на честь якої названо вулицю, відомості про бібліотеку, що розташована на вулиці тощо.

Ефективность наявного інформаційного наповнення сайту ocls .kyivlibs .org .ua можна прослідкувати по загальній статистиці ресурсу: число відвідувачів стабільно зростає, це наочно видно на рис. 2 та 3. Хоча на рис. 3 прослідковується явна сезонна нерівномірність відвідування (влітку кількість відвідувачів знижується, восені та взимку - збільшується), в цілому кількість відвідувачів з року в рік зростає.

Рис. 2. Динаміка відвідування порталу ocls.kyivlibs.org.ua по роках

 

Рис. 3. Динаміка відвідування порталу ocls.kyivlibs.org.ua по місяцях

На фоні процесів інформатизації суспільства, для бібліотек як носіїв необхідної для користувачів інформації вирішення питання представлення актуальних відомостей про себе шляхом створення веб-сайтів набуває великої значущості. Веб-сайт ЦБС Оболонського району м. Києва існує вже 6 років, має широку аудиторію інтернет-користувачів (яка дедалі зростає), розвивається як успішний та перспективний веб-проект. Досвід інформаційного наповнення вказаного ресурсу може служити орієнтиром й для інших бібліотечних сайтів, які вже запущені або планують розпочати роботу. Отже, найбільш популярними й перспективними інформаційними ресурсами бібліотечного сайту можна вважати: повні тексти (в рамках, що не порушують авторське право); колекції тематичних зображень та інтерактивні елементи й додатки. Дуже важливою є задача відслідковування ефективності бібліотечного сайту, що досягається перш за все за допомогою використання спеціалізованих програмних засобів (лічильників), які дозволяють підраховувати різноманітні статистичні показники: кількість відвідувань сайту, користувачів сайту, врахування відомостей про поведінку відвідувачів при роботі з контентом – все це дає дуже цінну інформацію для власника ресурсу – бібліотечної установи, сприяє покращенню інформаційного наповнення сайту, плануванню технічних та методичних рішень з його подальшої підтримки та розвитку.

Повний список статей

 

return_links(); ?>