ВІКЕНТІЙ ХВОЙКА , відомий український археолог чеського походження, народився 1850 року в Чехії у старовинній шляхетській родині.

Після закінчення навчання у Чехії, у 1876 році Хвойка переїхав до Києва, де викладав малювання та німецьку мову. Проте у 1890 році, у віці 40-ка років, вирішив серйозно вивчати та займатися археологією – справою, яка цікавила його понад усе. Найвідомішим його відкриттям стала пізньопалеолітична стоянка названа Кирилівською за назвою вулиці на Куренівці, де проводились розкопки.

Починаючи з 1896 року відкрив пам’ятки трипільської культури в селах Трипілля, Жуківці, Стайки, біля міст Канева та Ржищева на Київщині. За 21 неповний рік – з 1893 до 1914 – він дослідив археологічні пам'ятки майже всіх епох історичного розвитку суспільства на території України більше, ніж у 50 місцях. На його рахунку налічується безліч археологічних розкопок в Україні, зокрема у Київській, Черкаській, Кіровоградській, Полтавській, Сумській, Житомирській, Хмельницькій областях.

У 1962 році вулицю в Києві, на якій у 1898—1914 роках жив Вікентій Хвойка (вул. Ігорівська, 9/1 ) , було перейменовано на честь археолога й на домі, в якому він проживав, була відкрита меморіальна дошка.