120 років тому, 21 червня 1897 року, народилася людина, завдяки якій вдалі польоти до місяця стали дійсністю. Юрій Кондратюк (справжнє ім’я Олександр Шаргей) народився в Полтаві й закінчив зі срібною медаллю Другу полтавську чоловічу гімназію. У 1916 році він вступив на механічне відділення Петроградського політехнічного інституту. Проте війна завадила талановитому юнакові здобути вищу освіту: його, першокурсника, мобілізували до царської армії, а після Жовтневого перевороту – у Білу армію. Пізніше, побоюючись репресій за своє офіцерське минуле, роздобув документи на ім’я Юрія Васильовича Кондратюка і під цим ім’ям прожив до кінця життя.
До історії світової науки і техніки наш співвітчизник увійшов як автор багатьох оригінальних ідей (і не лише для космосу), реалізованих його послідовниками у розвитку ракетно-космічної галузі. Зокрема, він вперше обґрунтував економічну доцільність вертикального злету ракет, створення проміжних баз під час польотів, гальмування у верхніх шарах атмосфери, використання сонячної енергії космічними апаратами, тощо. Багато ідей Кондратюка (про створення космічних систем, про розрахунки траєкторій польотів для висадки на місячну поверхню) використано у практичній космонавтиці. Зокрема, результати його наукової праці «Завоювання міжпланетних просторів» були використанні при плануванні висадки американських астронавтів на місяць (1969 рік), на зворотньому боці якого ім’ям Кондратюка названо кратер. |
Також його ідеї були використані при будівництві Кримської вітроенергетичної станції, втілені у проекті Останкінської телевізійної вежі. Він побудував ковші для елеваторів, які досі використовуються в сільському господарстві. Все це є тріумфом його генія. У Києві ім’я Юрія Кондратюка з 1970 року носить вулиця на Мінському масиві.
|
|