Наші бібліотеки на карті Києва // Карта сайту // Список оновлень матеріалів сайту

Публічна бібліотека
ім. Панаса Мирного

Калейдоскоп подій

Головна сторінка
ЦБС
Головна сторінка
Сторінка завідуючої

Наші координати

Як записатись

Правила користування

Бібліотека передплатила

Наша бібліотека (фотогалерея)

Калейдоскоп подій

Про Панаса Мирного

Твори Панаса Мирного
Про Оболонь
Пошта
 

Пошук по сайту

 

Урок народознавства: «Як у серпні дбаєм, так зимою маєм»

4 серпня у бібліотеці був проведений урок народознавства, тематика якого пов’язана із християнськими святами, які є в серпні.

Тільки осмисливши минуле, пізнавши витоки своєї культури та історії, можна й чіткіше зрозуміти сьогодення, і уявити майбутнє.

Українці – одна з найдавніших націй у світі, яка має багаті народні традиції.

Важливою складовою частиною української культури становить християнство.

Серед багатьох місяців серпню належить особлива роль. Протягом року хлібороб працював на останній місяць літа. Не випадково в народі казали: «Один серпневий день рік годує».

Перед тим, як зрізати перші колоски жита або пшениці, селянин у чистому одязі виходив на поле, дякуючи Богу й просив : «Господи-Боже, поможи легенько добренько, щоб вижати хутенько». Збереглась також традиція снопа, як символу врожаю.

На початок місяця (2 серпня) припадає одне з найзначніших календарних празників – свято Іллі. З цим святом, власне, пов’язували завершення літа, а тому дітям вже заборонялось купатися.

На серпень припадає ще два свята – Маковія і Великого Спаса. Свято Маковія ще звуть Макотрусом. Першим Спасом, відзначають його 14 серпня. У це свято народ віддає шану його символам – святому хлібу та маку. У церквах разом із колоссям хліба святили квіти та головки маку. Свято Маковія ще називають медовим.

Освячені на Маковія квіти й трави зберігали за іконами як помічне зілля при хворобах, для охорони оселі та худоби від нечистої сили.

Від Маковія починався піст – Спасівка, який тривав до Успіння Пресвятої Богородиці (28 серпня).

Великий спас (другий), Преображення Господнє відзначають – 19 серпня. У цей день у церкві святили груші, яблука ,мед, калачі з борошна нового врожаю. Їсти яблука і груші до цього дня вважалося великим гріхом. Особливо це стосувалося тих батьків, котрі втратили дітей. Люди вірили, що на тому світі Божа Матір роздає дітям яблучка. Але тим, чиї батьки куштували яблука на землі, не дає і діти плачуть.

Спас – день поминання померлих, за віруваннями, це третій вихід душ, померлих після Страстного Четверга та Зелених Свят. «Прийшов третій спас – пішло літо від нас» відзначається 28 серпня. Одне із найбільш шанованих християнських свят – це Перша Пречиста. Називається Успінням, тобто засинанням, тому що Матір Божа померла тихо, ніби заснула. Протягом осіннього періоду є три Пречисті. «Перша Пречиста жито засіває, Друга дощем поливає, а Третя – снігом покриває».

У господарствах закінчувалася тяжка робота, залишався лише посів озимих в усіх зонах України.

Від Першої Пречистої дозволялося заготовляти калину, кущ якої правічно символізує Україну. Наявність калини символізував дівочу цнотливість. Відтак у кожній родині, де була дівчина на виданні, намагалися вдосталь наготувати калинових пучків. Коли вони висіли під стріхою, можна було засилати сватів. Приповідка каже: «Прийшла Перша Пречиста – стала дівка речиста».

 

Всі події

 

 
© 2006- ЦБС Оболонського району м.Київ

 

return_links(); ?>