Новоспеченим батькам, зазвичай, в останню чергу хочеться думати про формальності. Однак доводиться. Протягом місяця після появи на світ дитини необхідно зареєструвати факт її народження в органах державної реєстрації актів цивільного стану.

Куди йти і що для цього робити?

Не пізніше,  ніж через 1 місяць від дня пологів потрібно зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання одного з батьків або за місцем народження дитини.

Зробити це можуть як батьки, так і інші особи. Батьки  мають бути присутні, якщо в них різні прізвища.

Які документи потрібні для реєстрації народження?

Разом із заявою про державну реєстрацію потрібно подати такі документи:

  • Паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника у разі якщо державна реєстрація народження проводилась не батьками, а іншою особо;
  • Документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька дитини, заява матері). За відсутності свідоцтва про шлюб підтвердженням зареєстрованого шлюбу може бути відмітка про його державну реєстрацію в паспортах або паспортних документах матері та батька дитини.
  • документ, який підтверджує факт народження – медичний документ, виданий закладом охорони здоров’я;
  • паспорти батьків або одного з них;
  • документ, що підтверджує походження дитини від батька (свідоцтво про шлюб або спільна заява матері та батька дитини або заява матері);
  • у разі відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультативної комісії підставою для реєстрації народження є рішення суду про встановлення факту народження.

Як визначається прізвище, ім’я та по батькові дитині?

Прізвище дитині визначають за прізвищем батьків. Якщо батьки мають  різні прізвища, потрібна згода обох батьків. Також дитині можна дати подвійне прізвище. Спірні питання щодо прізвища вирішують або органи опіки, або суд.

По батькові присвоюється за власним іменем батька. Якщо батько має подвійне ім’я, то по батькові дитині присвоюється за одним із них. На прохання батьків по батькові може також утворюватися згідно з національними традиціями або взагалі не присвоюватися.

Якщо батьківство дитини не визнано, по батькові визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.

Де працює послуга з прийому документів для реєстрації у пологових будинках?

У всіх регіонах України надається послуга з прийому документів, необхідних для державної реєстрації народження, та видачі відповідного свідоцтва безпосередньо в пологових будинках (загалом у 477 медичних установах). За 2016-2017 рр. цією послугою скористалися 238 166 громадян.

Інформація про пологові будинки, в яких можна отримати свідоцтво про народження дитини, розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції.

Які додаткові послуги можна отримати разом зі свідоцтвом?

Також відразу можна зареєструвати місце проживання дитини.

Чи є покарання для батьків, які несвоєчасно зареєстрували дитину?

Несвоєчасна без поважної причини державна реєстрація батьками народження дитини в державних органах державної реєстрації актів цивільного стану тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 153 гривень).

 

Святошинський районний у місті Києві
відділ державної реєстрації
актів цивільного стану
Головного територіального
управління юстиції у місті Києві

 Упорядник: Соловей І.О.