А чи відомо Вам, що?..
- Микола Васильович Гоголь народився в Україні у містечку Великі Сорочинці, розташовані неподалік від Миргорода на Полтавщині, 20 березня (1 квітня за новим стилем) 1809 року.
- Батько письменника, Василь Панасович Гоголь-Яновський, був українським драматургом. Прапрадід Миколи Гоголя, Василь Танський, був комедіографом, писав інтермедії українською мовою.
- Згідно з сімейними переказами, Микола Гоголь походив зі старовинного українського козацького роду і був нащадком відомого козака Остапа Гоголя, гетьмана Правобережної України кінця XVII століття. Крім того, його предками були представники відомих козацько-старшинських родин Дорошенків, Мазеп, Лизогубів, Скоропадських, Паліїв та Забіл.
- Любов до рідного слова і пісні у Миколи сформувалась під впливом бабусі, Тетяни Семенівни, саме завдяки їй юний Гоголь захопився збиранням українських народних пісень, легенд, прислів'їв та приказок. «Якби наш край не мав такої скарбниці пісень, я б ніколи не зрозумів історії його, тому що не збагнув би минулого… Це народна історія, жива, яскрава, барвиста, правдива, що розкриває все життя народу».
- Майбутній письменник навчався в гімназії у Ніжині на Чернігівщині. До речі, особливо охоче Гоголь вивчав давню українську історію, народні звичаї та усну народну творчість. І саме тут 4 вересня 1881 р. встановили перший у світі пам’ятник Миколі Гоголю.
- Гоголь любив готувати і пригощати друзів варениками та галушками. Один з улюблених його напоїв – козяче молоко, яке він варив особливим способом, додаючи ром. Це куховарство він називав гоголем-моголем та часто, сміючись, говорив: «Гоголь любить гоголь-моголь!»
- Гоголь не просто знав українську, а вільно володів мовою. Близький друг автора, перший ректор київського університету Святого Володимира Михайло Максимович запевняв, що українську мову, Микола Гоголь «знав ґрунтовно й володів нею досконало».
- Наприкінці 1833 року Микола Гоголь подавав клопотання про місце професора загальної історії в Київському університеті святого Володимира, проте йому відмовили. За два роки письменник повністю присвятив себе літературній діяльності.
- Всього письменник написав близько 30 творів. Його першою публікацією стала поема «Ганц Кюхельгартен», видана під псевдонімом. У 1831 – 1832 рр. побачили світ два томи збірки «українських» повістей «Вечори на хуторі поблизу Диканьки», які були високо оцінені як літераторами та критиками, так і читачами.
- Один із найвідоміших творів М.Гоголя, повість “Тарас Бульба”, переписувався 8 разів, а робота над ним тривала майже 10 років. Національний колорит повісті майстерно прописаний завдяки ґрунтовному вивченню історичних документів про Запорізьку Січ, козацькі повстання проти польських магнатів, а також українського фольклору. Цікаво, що справжньою метою історичних досліджень письменника було написати ґрунтовну працю з історії України.
- На честь письменника названо вулиці, навчальні заклади і бібліотеки у багатьох містах України та інших країн. На Полтавщині створено національний музей-заповідник Миколи Гоголя, а у 1929 році був заснований Великосорочинський літературно-меморіальний музей Миколи Васильовича Гоголя. Понад 15 пам'ятників письменнику споруджено в різних містах світу.
- На честь Миколи Гоголя названо кратер на планеті Меркурій, випущено кілька марок та пам'ятних монет. Йому присвячено кілька документальних та ігрових фільмів, а також «ГогольFest» (український мистецький фестиваль) і «Вуса Гоголя», український літературний подкаст.


5805
СьогодніСьогодні53
ВчораВчора100
За_НеділюЗа_Неділю153
За_МісяцьЗа_Місяць1767
ВсьогоВсього5805