ukenfrdeitptru

 НЕСКОРЕНИЙ: 120 років тому народився Валер’ян Підмогильний, український письменник і перекладач, один з найвидатніших прозаїків "Розстріляного відродження".

Талановитий прозаїк, чиє ім’я та творчість на довгі роки радянських репресій були під забороною, народився 2 лютого 1901 року на Дніпропетровщині. Його називали письменником-інтелектуалом, який відкрив для української прози вікно до Європи. Він і справді був надто оригінальним явищем в українській літературі. Згадаємо хоча б роман "Місто", написаний у 1927 році, який став першим урбаністичним твором в українській літературі. Нові герої, проблематика, манера оповіді – цим «Місто» якісно відрізнялося від інших творів. Підмогильний розповідає про молодь, яка на початку 1920-х років потягнулися з сіл, щоб завоювати та зробити своїм українське місто. Після масових репресій інтелігенції 1930-х років, під які потрапив також і Валер'ян Підмогильний, роман "Місто", як і інші твори письменника, був заборонений до 1989 року.
Повісті «Військовий літун», «Третя революція», «Невеличка драма» та інші твори зробили Підмогильного визнаним майстром інтелектуально-психологічної прози. Літературне угруповання «Ланка», до якого входили талановиті письменники Борис Антоненко-Давидович, Григорій Косинка, Тодось Осьмачка, Євген Плужник, Дмитро Фальківський, також було створене з ініціативи Підмогильного.
Потужна літературна та видавнича діяльність сприяли популярності та авторитету Валер’яна Підмогильного, чого не міг допустити тодішній режим. 8 грудня 1934-го письменника заарештували за «участь у терористичній організації» та на десять років позбавили волі. А 3 листопада 1937-го Валер’яна Підмогильного разом з понад тисячею інших українських політичних в’язнів розстріляли в урочищі Сандармох.
Запрошуємо до бібліотеки, де ви зможете познайомитися з творами талановитого прозаїка Валер’яна Підмогильного.