12 березня 2023 року виповнюється 160 років від дня народження відомого українського філософа, а також одного із засновників Академії наук України Володимира Івановича Вернадського.
А чи відомо вам, що….
*********************

В.Вернадський став основоположником і творцем нових наук: радіогеології, геохімії, а також біогеохімії. А також створив цілий філософський напрям космізм – теорію про народження й еволюцію Всесвіту, згідно з якою космос не хаос, а “структурно-організований впорядкований світ”, в якому людина – “громадянин світу".

Володимир Вернадський – відомий учений як мінімум у 12 (!) галузях науки, який здійснив найважливіші відкриття, актуальні донині. А саме: в кристалографії, геології, радіогеології, метеоритиці, палеонтології, ґрунтознавстві, біогеохімії, мінералогії, геохімії, біології, а також філософії та історії.

Велике значення Вернадський приділяв воді. Він наголошував, що вода займає окреме місце в історії нашої планети, оскільки немає жодного природного утворення, яке могло б зрівнятися з нею щодо впливу на перебіг основних геологічних процесів.

Володимир Вернадський вів щоденник упродовж 68 років, із записів можна дізнатися дуже багато цікавого про роздуми вченого, його оцінку сучасності й подій з історії країни та людства в цілому.

Видатний український філософ написав понад 400 наукових праць.

Вчений був засновником і першим президентом Національної Академії наук, заснованої в незалежній Україні у 1918 році за часів гетьмана Павла Скоропадського.

Також він був академіком АН Франції, Чехословаччини, СРСР та інших держав.

У 1964 році ім'ям вченого названий гірський хребет у східній частині Антарктиди довжиною понад 400 кілометрів і висотою 1600 метрів. А у 1996 році заснована українська арктична станція “Академік Вернадський.

З 1973 року Національною академією наук України виплачується премія імені Володимира Вернадського, а починаючи з 2003 року, вручається золота медаль НАН на честь вченого.

Одна з найбільших національних бібліотек світу - Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського, - з 19 лютого 1988 року була перейменована на честь видатного академіка як одного з фундаторів бібліотеки.
-- Ім'я вченого носить астероїд 2809 Вернадський.
P.S. Для публікації використано матеріали статей: