Новий Рік 01.01

Зимові свята
  У новорічну ніч у більшості не сплять. У цю ніч, як і у Святу, шугають різні злі сили по світу і тим, що сплять, можуть заподіяти лихо.
 Опівночі - 12ій годині, виходять люди надвір слухати, як "Новий Рік" проганяє старий і свариться з ним. Старий рік відходить і хоче забрати все своє з собою, але Новий рік віддає лише "лихе", а добре залишає.
 За анімістичним світоглядом у новорічну ніч "шугають" з вітром і добрі сили й злі. Не можна людині спати, бо треба й "Щедрого" зустріти, і Новий Рік, і духів-ладо, і вирядити старий рік, і охороняти майно від злих сил... Треба й чаклувати-приворожувати, прихиляти добрі сили, а злі відганяти... Треба й підглядати, де "гроші горять", і оберігати корів від відьом, бо в цю ніч вони з старим роком на мітлах літають на місяць...
 А до всього, у деяких ісцевостях, зокрема на Волині, зберігся звичай "красти" щось у сусіда. Про цю крадіжку домовляються заздалегіть. І коли пощастить таки украсти коня, корову, воза чи якусь дрібну річ з господарств - господар мусить брати "могорич" і викупити негайно.
 З самого рання по хатах починають ходити посівальники - хлопці, з різним мішаним зерном у рукавичці, прив'язній до пояса.Вони ходять по хатах "засівати" чи "посівати", з Нови роком вітати. Діти-хлопчики - це символ багатства, добра, надії,здоров'я...
 У день Нового року не можна свритися, казати "поганих" слів, згадувати про "злого", що з прийняттям християнства стали звати чортом.. Не можна нікому нічого ні позичати, ні дарувати, за винятком посівальників та переодягненому карнавалові. Цим треба обов'язково подякувати-заплатити грішми чи чимсь іншим.
 Також на Новий Рік практикується ховатися господареві за хлібом чи пирогами й питатися своїх дітей, чи бачать його.
 Обід на Новий Рік мусить бути особливо багатий та смачний, з кільканадцяти страв.
 А взагальному, свято Нового року - це свято надії і віри у краще майбутнє, ось чому завжли люди ставлять питання "Що принесе нам Новий Рік?!"
Колядки та щедрівки
Прислів'я та приказки
© 2006-2011 ЦБС Оболонського району м.Київ

return_links(); ?>