Панас Мирний

 

На головну сторінку ЦБС

 

Про бібліотеку

Читачі рекомендують
Як користуватись каталогом
Що треба прочитати в твоєму віці
 
Наш район
Дошкільні навчальні заклади
Школи-дитячі садки
Школи-інтернати
Середні загальноосвітні школи
Ліцеї
Гімназії
Гімназії-інтернати
Школи естетичного виховання
Гуртки
Благодійні та громадські організації
Вищі навчальні заклади м.Київ
 
Наші читачі - учасники конкурсів
"Київ та кияни очима дітей'08"
"Найкращий читач року"
 
Небайдужим батькам
Розкажіть дитині казку
Шість кроків назустріч книзі
Читач, що не вміє читати
Якщо дитина не любить читати
Сучасним дітям - сучасні книжки
 
Тести
Знавець сучасних книг (3-6 кл.)
Що за казковий герой? ( 3-5 кл.)
Знавець казок (2-3 кл.)
Впізнай героя (5-6 кл.)
Гумористичний тест (5-6 кл.)
Знавець казок та казкових героїв (1-3 кл.)
 
Інше
З історії книги
Ювілеї в літературі
Правила читання для школярів від Івана Огієнка
Нобелівські лауреати в галузі літератури
Етикет
Пошук на сайті
 
   


(1849-1920)

   Панас Мирний- людина великої душі, великий людинолюб. 13 травня 2009 року виповнюється 160 років від дня народження письменника..

  Народився Панас Мирний (Афанасій Якович Рудченко) 13 травня 1849 року в Миргороді у родині дрібного чиновника. Окрім Панаса в родині було ще четверо дітей - сестра Олександра, брати - Іван, Лука та Юрій. Найбільш малий Фоньок(як називали його у родині) любив свого старшого брата Івана. З яким разом вони і прославили свою родину.

  Сім'я Рудченків жила головним чином із мізерного заробітку батька. Особливі стосунки у письменника були з матір'ю - Тетяною Іванівною, яка була тихою, лагідною жінкою. Відомо, що вона вміла майстерно розповідати, знала безліч прислів'їв і приказок. Можливо, саме від неї обидва брати успадкували літературне обдарування.

  З дитячих років Панас Мирний відрізнявся мовчазністю, замкненістю, не переносив сварки. За словами сестри : "був дуже мирним". Можливо, саме через цю рису свого характеру Афанасій Рудченко взяв собі цей псевдонім.

  Не зважаючи на важкий матеріальний стан, батько прагнув усім дітям дати хоч невелику освіту. Його єдиною мрією було - побачити своїх синів на чиновницькій посаді.

  Панас Мирний спочатку вчився у Миргородському приходському училищі, а з переїздом батьків до міста Гадяча поступив у 1858 році до повітового гадяцького училища, яке й закінчив у 1862 році. На цьому офіційна освіта майбутнього письменника закінчилася.

  З 14 років почав працювати. Він встуає до гадяцького повітового суду на посаду канцеляриста. Від того часу і майже до кінця життя був службовцем. Хоч весь час не припиняв захоплюватись літературою і не полишав мрії доносити до людей свої думки у вигляді книг.

  На перший погляд, незрозуміло, як могла людина, котра глибоко вболівала за долю свого народу, водночас бути і високим чиновником Російської імперії. Але, в жорстоких умовах Російської імперії справжнім патріотам важко було говорити правду про життя українського народу. Окрім того, діяв відомй циркуляр Валуєва про заборону українського друкованого слова. За таких умов важко було сподіватися прожити на літературний заробіток. Тому Панасу Мирному доводилось служити в казенній палаті і служити сумлінно, щоб не викликати підозри в начальства. Як свідчать щоденникові записи, таке життя дуже пригнічувало молодого письменника.

  Панас читає все, що можна дістати в Миргороді, в першу чергу - російських письменників. Особливо захоплюється поезією Лєрмонтова, перекладає українською Пушкіна, Фета, Плєщєєва, Гейне.

  Пише Панас Мирний багато, але друкується рідко: то у Львові, то в Женеві. Панас завжди просив не розкривати його справжнього імені , не рекламувати і не прославляти його. ІВін багато працює і як чиновник Панас Рудченко, звертає до себе увагу керівництва компетентністю та старанністю. Багаторічна сумлінна праця Панаса Яковича була відзначена орденами Стаіслава II та III ступеню, Анни II ступеню, Володимира IV ступеню.

  Чесний та порядний в усьому, Панас Мирний таким був і в сімейному житті. Справжнє кохання прийшло до нього на 40-му році життя. Його обраницею стала викладачка музики Полтавського інституту благородних дівчат Олександра Шейдеман. Її освіченість в поєднанні з молодістю та красивими голубими очима з першої зустрічі підкорили серце Мирного. І хоч Олександра на той момент була не вільна. Проте, любов була такою сильною, щирою, що Олександра не встояла і відмовила молодому багатому лікарю, віддавши своє серце вже неюному Панасу Мирному. Одруження стало ще одним випробуванням для доброго серця письменника. Олександра була порядною дружиною та гарною матір'ю, проте другом чи однодумцем не стала. А головною бідою була серйозна хвороба дружини, що супроводжувалась істериками та припадками. Після народження другого сина навіть виникла загроза летального випадку. Мирний відвіз дружину на лікування до Харкова. А сам записував у щоденник свої хвилювання.

  В ці роки він постійно працює і майже нічого не пише. Саме завдяки службі вдавалось утримувати родину, навчати дітей, лікувати дружину.

  Багато часу Панас Мирний приділяє суспільному життю. Він гостро реагує а всі політичні події, бере участь у суспільному, культурному житті: він член редколегії літературних альманахів, комісій з відзначення ювілеїв Котляревського, Шевченка. Продовжує багато писати.

  Соціальні катаклізми початку XX ст. Панас Мирний глибоко переживає. Війну він сприймає як одну з "протиприродних вигадок людства" . Вона забирає життя його літературно талановитого сина Віктора. Під час Жовтневої революції гине другий син письменника - Леонід. Панас Мирний до останніх днів життя продовжує ходити на службу, спостерігає за ходом подій.

   Помер Панас Якович Мирний 28 січня 1920 року в Полтаві. Там його і поховали.

 

Бібліографія:

    Андрусенко В.П., Загребельная Л.С., Козырь Е.В., Петрова Л.П. 50 знаменитых украинских книг.-Харьков:Фолио, 2004.-С.82-93.-(100 знаменитых)
    Пивоваров М.Ф. Панас Мирний (Життєвий та творчій шлях).- К.:Дніпро, 1965.- 325 с.
    Шевченко З. Панас Мирний: спроба сучасного прочитання життєвого шляху письменника/ З.Шевченко// Дивослово.- 2001.-12, С. 45-48

Вебліографія:

http://ocls.kyivlibs.org.ua/mirnii/pro_mirnogo.htm
http://uk.wikipedia.org/wiki/
http://www.refine.org.ua/pageid-2687-1.html
http://www.ukrcenter.com/library/read.asp?id=1161
http://chl.kiev.ua/95/Writer_1/Murnusp.html
http://feb-web.ru/feb/litenc/encyclop/le7/le7-3342.htm

 

Дегтярьова Вікторія Сегріївна-
головний спеціаліст по роботі з дітьми
ЦБС Оболонського району

 

 

 

 

 

 

   

 

© 2006-2014 ЦБС Оболонського району м.Київ

return_links(); ?>