Артур Конан Дойл

 

На головну сторінку ЦБС

 

Про бібліотеку

Читачі рекомендують
Як користуватись каталогом
Що треба прочитати в твоєму віці
 
Наш район
Дошкільні навчальні заклади
Школи-дитячі садки
Школи-інтернати
Середні загальноосвітні школи
Ліцеї
Гімназії
Гімназії-інтернати
Школи естетичного виховання
Гуртки
Благодійні та громадські організації
Вищі навчальні заклади м.Київ
 
Наші читачі - учасники конкурсів
"Київ та кияни очима дітей'08"
"Найкращий читач року"
 
Небайдужим батькам
Розкажіть дитині казку
Шість кроків назустріч книзі
Читач, що не вміє читати
Якщо дитина не любить читати
Сучасним дітям - сучасні книжки
 
Тести
Знавець сучасних книг (3-6 кл.)
Що за казковий герой? ( 3-5 кл.)
Знавець казок (2-3 кл.)
Впізнай героя (5-6 кл.)
Гумористичний тест (5-6 кл.)
Знавець казок та казкових героїв (1-3 кл.)
 
Інше
З історії книги
Ювілеї в літературі
Правила читання для школярів від Івана Огієнка
Нобелівські лауреати в галузі літератури
Етикет
Пошук на сайті
 
   

(1859-1930)
   Артур Конан Дойл - один із класиків кримінального детективу. Медик за професією, працював лікарем під час англо-бурської війни. Знання медицини, хімії, психології допомогли йому в художньому втіленні тематики, пов'язаної з криміналістикою. Виступав як поет, автор історичних романів, новеліст, який розповідав про службу в колоніях Британської імперії. Але світову славу приніс йому цикл новел про нишпорку Шерлока Холмса та його товариша доктора Ватсона. В них письменник розвиває традиції Е.По, одного із засновників детективної літератури.

  Артур Ігнатіус Конан Дойл народився 22 травня 1859 року в столиці Шотландії м.Единбурзі на Пікарді-плейс у родині художника й архітектора.

  Його батько Чарльз Алтамонт Дойл одружився у 1855 році, у віці двадцяти двох років з Мері Фолі, молодою дівчиною, віком сімнадцяти років. Мері Дойл мала пристрасть до книг, була головним оповідачем у родині і тому Артур дуже зворушливо згадував про неї. На жаль, батько Артура був хронічним п'яницею і тому родина часто бідувала, хоча він і був, за словами свого сина, дуже талановитим художником. У дитинстві Артур багато читав, мав дуже різнобічні інтереси. Його улюбленим автором був Майн Рід, а улюбленою книгою - "Мисливці за скальпами".

  Після того, як Артур досяг дев'яти років, багаті члени сімейства Дойл запропонували оплачувати його навчання. Протягом семи років він повинен був ходити у школу-інтернат єзуїтів у Англії Ходдер - підготовчу школу Стоуніхерста. Через два роки Артур перебрався в Стоуніхерст. Там викладали сім предметів: абетку, рахунок, основні правила, граматику, синтаксис, поезію, риторику. Харчування там було досить убоге і не мало великої різноманітності, а тілесні покарання були надто суворими. Артур у той час часто піддавався їм, його часто били по кистях рук.

  Саме протягом цих важких років у школі-інтернаті Артур зрозумів, що він має талант до складання історій, тому він часто був оточений групами захоплених молодих студентів, які слухали дивні історії, котрі він складав, щоб розважити їх.

  На останньому році навчання він видавав журнал коледжу і писав вірші. Крім того, він займався спортом, головним чином крикетом, у якому досяг гарних результатів. Потів поїхав до Німеччини в місто Фельдкірх учити німецьку мову, де продовжував займатися спортом: грати у футбол та екзотичний футбол на ходулях. У 1876 році він одержав документ про освіту і був готовий до зустрічі зі світом. Батько на той час почав божеволіти.

  Традиції сімейства Дойл диктували займатися аристократичною кар'єрою, але Артур все-таки вирішив зайнятися медициною. Це рішення було прийнято під впливом доктора Брайена Чарльза, статечного, молодого квартиранта, якого мати Артура взяла, ледве зводячи кінці з кінцями. У жовтні 1876 року Артур став студентом медичного університету. Навчаючись, Артур зустрічався з багатьма майбутніми авторами, такими як Джеймс Баррі та Роберт Льюїс Стівенсон. Але найбільший вплив на нього правив один із його викладачів доктор Джозеф Белл, який був майстром спостережливості, логіки, висновків і виявлення помилок. У майбутньому він послужив прототипом Шерлока Холмса.

  Навчаючись, Дойл намагався допомогти своїй родині, що складалася із семи дітей; він працював і аптекарем, і помічником різних лікарів... Зокрема, на початку літа 1878 року артур наймається учнем і фармацевтом до лікаря з найбіднішого кварталу Шеффілда. Наступного року юнак знову в нього працював.

  Дойл багато читає і через два роки після закінчення медичної освіти вирішив спробувати себе в літературі. Навесні 1879 року він пише маленьку розповідь "Таємниця Сасської долини". Розповідь виходить трохи зміненою, що засмучує Артура, але отримані за неї 3 гінеї надихають писати далі.

  Здоров'я його батька погіршується, його поміщають у психіатричну лікарню, і, отже, Дойл стає єдиним годувальником своєї родини. У 1880 році - приятель Артура Клод Аугустус Кур'є запропонував йому посаду хірурга, на яку претендував сам, на китобої "Надія".

  У 1881 році він закінчив Единбурзький університет, де отримав ступінь бакалавра медицини і ступінь магістра хірургії. Влаштувався корабельним лікарем на судні. Потім іде з корабля і працює з лікарем на землі. Але через деякі суперечності, їде в Портсмут, де відкриває свою першу практику. Спочатку клієнтів не було і тому в Дойла з'являється можливість присвятити свій вільний час літературі. Він пише оповідання "Блуменсдайський яр", "Мій друг - убивця". Живучи в Портсмуті, він зустрічається з Елмою Уелден, з якою обіцяв одружитися. Але в 1882 році після багаторазових сварок розлучається з нею і вона виїжджає до Швейцарії.

  У 1885 познайомивя з Луїзою Хоукінс, якій було 27 років. За артуром вони обручилися у квітні, а 6 серпня 1885 року одружилися.

  Після одруження Дойл активно займається літературою і хоче зробити її своє. професією. Він активно друкується. У березні 1886 року почав писати роман, який приніс йому популярність. Цей роман, що вийшов у 1887 році під назвою "Етюд у багряних тонах", познайомив читачів із Шерлоком Холмсом і доктором Ватсоном, які стали незабаром знаменитими.

 У 1892 році, проживаючи в Норвуді, Луїза народила Артурові сина, вони назвали його Кінгслі. Дружині Луїзі був поставлений діагноз "туберкульоз", і тому сім'я перебирається в містечко Давос, розташоване в Альпах. Там Дойл активно займається спортом, пише оповідання, потім їде читати лекції про спіритизм більш ніж у 30 містах Сполучених Штатів. Ці лекції мали успіх, але сам Дойл сильно від них стомився.

 Восени 1895 року Артур Конан Дойл разом з Луїзою і своєю сестрою Лотті їде в Єгипет і протягом зими 1896 року знаходиться там, подіваючись на те, що теплий клімат буде корисним для дружини. Наприкінці 1896 року він повертається в Англію, де закохується в джеан Лекі, яка маючи двадцять чотири роки, була надзвичайно красивою жінкою з білявим волоссям і яскравими зеленими очима. Вона була інтелектуалкою, гарною спортсменкою.

У 1902 році Дойл закінчує роботу ще над одним великим доробком про пригоди Шерлока Холмса - повість "Собака Баскервілів".

Після дев'яти років таємного залицяння Конан Дойл і Джеан Лекі одружуються 18 вересня 1907 року. Через кілька років після одруження Дойл ставить на сцені деякі свої твори. Вони мали успіх не менший ніж твори про Шерлок Холмса.

У травні 1914 року, сер Артур разом з леді Конан Дойл і дітьми їде до Канади, де проводить ряд лекцій. Потім заглиблюється в окультизм, подорожує по Голландії, Данії, Швеції і Норвегії.

У 1930 році, вже прикутий до ліжка, він здійснив свою останню подорож - піднявся зі свого ложа і пішов у сад. Коли його знайшли, він знаходився на землі, одна його рука стискала землю, інша тримала білий пролісок. Артур Конан Дойл помер 7 липня 1930 року. На могилі письменника висічені слова, заповідані ним особисто:

"Мене не згадуйте з докором,
Якщо зацікавив розповіддю хоч когось
І чоловіка, що надивився на життя,
І хлопчика, перед яким нова дорога..."

 

 

Бібліографія:
1. Гамбург Л.О. Шерлок Холмс, отець Браун, міс Марпл та всі-всі-всі...:Запрошення до англійської класичної детективної літератури.-К.:Грамота, 2001.- 135 с.
2.Давиденко Г.Й., Чайка О.М. Історія зарубіжної літератури XIX століття:Навч.посібник.-К.:Центр учбової літератури, 2007.- 400 с.
3. Усі зарубіжні письменники /упоряд.О.Д.Міхільов та ін.-Харків:ТОРСІНГ ПЛЮС, 2006.- 384 с.

 

 

 

 

 

 

   

 

© 2006-2014 ЦБС Оболонського району м.Київ

return_links(); ?>