Сьогодні Екологічна нація мала розмову з Ганною Кобець, бібліотекаркою та координаторкою проекту «Зелена бібліотека» з розвитку екопростору у Бібліотека ім. Саші Чекаліна - на Пріорці.

Спілкувалася:@flower 
🟥 Ваша бібліотека впродовж тривалого часу впроваджує цікавий проект екологічного напрямку «Зелена бібліотека». У чому його суть та яка місія книгозбірні загалом?
🟪 Місія нашої бібліотеки, як і, мабуть, будь-якої іншої на сучасному етапі – задовольнити потреби сучасної людини, продемонструвати можливості та переваги книгарень, які вже давно перестали бути лише книгозбірнями, а здатні стати місцем втілення мрій і дій.
Проект зі створення та розвитку екопростору в бібліотеці «Зелена бібліотека» було ініційовано та успішно впроваджується у співпраці з Благодійний фонд Бібліотечна країна.
За час від моменту виникнення ідеї нам вдалося створити і справді дієвий та впізнаваний проект.
Це і особливе книжкове наповнення, і подієве, що передбачає зустрічі з екоактивістами, презентації ековидань від видавництв та авторів, майстер-класи з природніх чи екоматеріалів, участь у знакових подіях екологічного календаря року, за яким ми і орієнтуємося в роботі.
Таких подій та зустрічей було вже дуже багато, як і визнання нашої роботи.
Нашим проектом зацікавилися ЗМІ: і друковані, і телебачення та радіо.
А це означає, що ми на правильному шляху.
🟥 Які саме напрямки роботи екопроекту ви розвиваєте?
Чи маєте команду однодумців?
🟪 Сподіваємося, що до такої команди можна зарахувати якомога більше наших читачів та друзів бібліотеки, які завжди відгукуються на наші ініціативи.
На жаль, карантинні обмеження не дозволяють працювати на повну, але це аж ніяк не може перешкоджати розвиткові екопростору у бібліотеці та пропагуванню способу життя, дружнього до навколишнього середовища.
Нам якраз вдалося використати час для завершення перетворень простору проекту.
Так, кошти, зібрані під час кампанії на платформі #Спільнокошт було витрачено на виготовлення екологічних меблів, частина з яких і стала центром кімнати – шафою для читання, а заодно і дуплом для сови, а також виготовлення ексклюзивної книжкової шафи.
Усі ці зміни відбулися на волонтерських засадах та завдяки підтримці, зокрема благодійним внескам партнерів та друзів бібліотеки.
А щодо напрямків, то тут багато чого цікавого існує.
Постійні зустрічі з читачами, популяризація екологічного способу мислення, цікаві гості, майстер-класи, зокрема наочне сортування сміття з дітками, спеціальна ігротека, екскурсійна програма.
Наприклад, наші читачі були першими, хто потрапив на єдиний діючий Сміттєспалювальний завод «Енергія».
Ми любимо природу!
Тому залюбки господарюємо на бібліотечному городику – квіти, будиночок для комах, годівнички, яскраві інсталяції з опалого листя і ще багато чого цікавого можна зробити, варто лише трохи пофантазувати.
Підтримали ми і ініціативу Дубкросінг_UA, яка закликає «Посади жолудя – вирости дуба», саджаємо дерева в улюбленому парку Гірка Крістера, чистимо водойми і закликаємо усіх небайдужих змінити свої звички та стати екосвідомими прихильниками збереження гармонії з природою.
Турбуючись про довкілля, ми турбуємося і про себе, адже всі ми і є частиною природи.
🟥 Нещодавно у вашій бібліотеці відкрилася екологічна виставка. Як виникла така ідея, хто ініціював та що представлено на виставці?
🟪 Так, ще одна незвичайна виставка експонується у бібліотеці.
Вона стала частиною та логічним продовженням освітньо-мистецького проекту «Збережи життя», ініційованого творчим рухом Резиденція думок.
Засновниця та ідейна натхненниця цієї творчої екологічної ініціативи художниця Юлія Абрамова.
Бібліотека також приєдналася до цього масштабного проекту, який прагне через мистецтво формувати дбайливе ставлення до природи, свідоме споживання та розумне поводження з побутовими відходами, культивування способу життя, дружнього до навколишнього природного середовища.
Кінцевим результатом освітньо-мистецького проекту «Збережи життя» стане створення великого арт-об’єкту – муралу на стінах однієї з будівель Києва.
Основа для створення муралу – пластикові відходи, які ми вже збираємо у бібліотеці.
Зараз же у бібліотеці демонструються незвичайні арт-об’єкти, зроблені з пластикових відходів чи створені на поліетилені, які ще раз нагадують усім про шкоду пластику, що фактично заполонив наше сьогодення і від якого потерпають не лише навколишнє середовище, але й самі люди.
🟥 Чи вистачає, на вашу думку, книг з екологічної тематики і які саме книги маєте?
🟪 Маємо чимало особливих книжечок з екологічної тематики і це, безумовно, тішить.
Але ж хочеться ще більше!)
Від початку виникнення ініціативи зі створення екопростору у нашій бібліотеці маємо надійну підтримку, зокрема і книжкову, від благодійного фонду #Бібліотечна_країна.
Більшість екологічних книг отримали в дарунок саме від них, за що вкотре дякуємо.
Про усі книги, звичайно, не розповіси.
Але кілька акцентів можна зробити.
Багато книг, наприклад, не лише за змістом, а й за формою відповідають нормам екологічних видань, бо надруковані на екологічному папері з переробленої сировини.
До таких належить, наприклад, книжка-гра Татусі Бо «Екопригоди суперкомпанії» від Видавництво РАНОК, де команда супергероїв-прибиральників добре знає свою справу та те, як врятувати Всесвіт.
«Діти проти пластику» Мартіна Дорі, видавництво Рідна мова – книга, яка ще раз наголошує, що врятувати планету і стати супергероєм можна просто.
Все, що треба – поступово зменшити споживання пластику, а боротися з пластиком можна вдома, в школі, в гостях, під час занять спортом, під час відпочинку і навіть під час святкування.
«Ґрета і Гіганти. Історія, натхнена боротьбою Ґрети Тунберґ за порятунок світу» Зої Такер,
Видавнича група KM-Букс надихає і розповідає дітям історію номінантки на Нобелівську премію миру Ґрети Тунберґ.
«Лопушане поле» Катажини Ририх, Видавництво Урбіно, водночас розповідає і про веселі пригоди дітлахів зі звичайного подвірʼя, і торкається особливих проблем, наприклад, як боротися зі шкідливою їжею, скажімо, чипсів, газованої води, а, відповідно, – з надмірною вагою.
Або як живуть діти в дитячому будинку чи тварини в притулку.
Знаковими для бібліотеки стали і «Книжка про сміття» Галини Ткачук та «Сміттєва революція. Порушуючи круговерть марнотратства» Файві Еріка.
Маємо чимало книжечок і для старшої аудиторії.
Наприклад, «Шосте вимирання: неприродна історія» Елізабет Колберт – бестселер американської журналістки, оглядачки The New Yorker про зникнення видів та класів тварин внаслідок діяльності людства.
«Дім — нуль відходів» Беа Джонсон – справжній покроковий гід із заощадження часу і грошей, а ще уникнення сміття на кухні, у ванній та поза домом.
«Коли менше – насправді більше» Джошуа Беккер розповідає про мінімалізм у повсякденному житті та звільнення від зайвих речей, а «Жити із зеленим серцем» Ґей Браун про свідомий вибір та пошук речей для побуту та життя, які не шкодять планеті.
🟥 Як часто бібліотека поповнюється новими надходженнями?
🟪 Останнім часом тішимося від того, що нових, а головне сучасних книг надходить все більше.
Отримуємо чимало знакових подарунків від благодійників, читачів та друзів бібліотеки, а також книг в рамках державних закупівель.
Наприклад, багато неймовірних книжечок отримали від Український інститут книги.
Серед них чимало і таких, які вчать любити та цінувати світ, відчувати свою власну відповідальність за майбутнє планети.
До таких належать і «Годинник природи» (Уна Якобз, видавництво Vivat), що запрошує здійснити подорож крізь рік із сонцем, метеликами та квітами.
«Це всі ми» (Євгенія Завалій, Дитяче арт-видавництво "Чорні вівці") – повість про те, як звичайні підлітки можуть змінити своє місто на краще.
«Світ природи. Візуальна збірка див природи» ( Аманда Вуд, Майк Джоулі, #видавнича_група_КМ_БУКС) доносить думку про те, що кожен листок кожного дерева, кожне пташине перо створене саме для певної мети, а також для гармонійної взаємодії з відповідним середовищем.
#еко #екологія #бібліотека #бібліотекарка #україна #київ #природа #довкілля #парк #водойми


 

{tab Графік}

{tab Про бібліотеку}

Місія нашої бібліотеки, як і, мабуть, будь-якої іншої на сучасному етапі – задовольнити потреби сучасної людини, продемонструвати можливості та переваги книгарень, які вже давно перестали бути лише книгозбірнями, а здатні стати місцем втілення мрій і дій. І це не лише книга, а й спілкування, можливість отримання інформації, навиків, дозвілля та відпочинок, а також задоволення потреб та розвитку громади.

Бібліотека відкрилася на Вітряних горах у 1957 році, а з 1972 року переїхала та працює на вулиці Вишгородській, що знаходиться на Пріорці –  мальовничій та історичній місцевості Києва. Саме місцезнаходження нашої книгозбірні і вплинуло на сучасну назву бібліотеки.

Бібліотека на Пріорці для дітей – сучасний яскравий простір, який ми намагаємося наповнити таким же яскравим змістом. Сучасні дитячі видання, простір для реалізації творчих здібностей та можливостей, для спілкування – все це ви зможете отримати, завітавши до нас. У бібліотеці діють творчі проекти, зокрема щотижневі майстерки та заняття з живопису, маємо власний ляльковий театр, Інтернет-зону для відвідувачів.

Впродовж кількох років в нашій бібліотеці успішно впроваджується проект «Зелена бібліотека» з розвитку екопростору, який фактично дав поштовх рухові «Зелені бібліотеки в Україні». За час від моменту виникнення ідеї нам вдалося створити і справді дієвий та впізнаваний проект. Постійні зустрічі з читачами, популяризація екологічного способу мислення, цікаві гості, майстер-класи, зокрема наочне сортування сміття з дітками, спеціальна ігротека, екскурсійна програма – усе це частина нашої повсякденної роботи. Основне спрямування проекту – виховання  дітей, формування відповідних естетичних смаків для того, щоб вони розуміли і вміли бачити красу довкілля, були здатними охороняти та захищати природу.  Адже турбуючись про довкілля, ми турбуємося і про себе, бо всі ми і є частиною природи.

Завідуюча бібліотекою на Приорці
Кобець Ганна Василівна

{tab Координати}

Наша адреса:

м. Київ, вул. Вишгородська, 38


Транспорт:
Автобуси: 32 - їхати до зупинки "Пріорська"
Тролейбуси : 6, 18 - їхати до зупинки "Пріорська"
Трамваї: 12, 19
Маршрутні таксі: 219, 159, 525, 181, 227

{/tabs}