Наші бібліотеки на карті Києва // Карта сайту // Список оновлень матеріалів сайту

Публічна бібліотека
ім. Анни Ахматової

Київські стежки Анни Ахматової
(заочна подорож Києвом)

Головна сторінка
ЦБС

Головна сторінка
Електронний каталог

Наші координати

Як записатись

Правила користування

Бібліотека передплатила

Наша бібліотека (фотогалерея)

Калейдоскоп подій

Про Анну Ахматову

Анна Ахматова в образотворчому мистецтві
Анна Ахматова у кінохроніці
Твори Анни Ахматової
Пошта

Пошук по сайту

 

Київ був і залишається одним із популярних міст для відвідування серед видатних митців, архітекторів, поетів, письменників, культурних діячів минулих століть та сьогодення. І кияни надзвичайно пишаються тим, що їх місто і надалі залишається центром культурного життя.

У цій розповіді наша бібліотека хотіла б провести екскурс у минуле та пройтися київськими стежками життя видатної поетеси Анни Андріївни Ахматової (Горенко). З Києвом Анну Ахматову пов’язували тісні відносини.

Мати Ахматової, Інна Еразмівна Стогова, була дочкою начальника канцелярії київського генерал-губернатора Бібікова. В Києві залишилась її старша сестра Анна, яка була одружена з відомим юристом Віктором Вакаром. У них і зупинялась маленька Аня з родиною(вул.Університетська,3, нині - Круглоуніверситетська, 20, (будинок не зберігся)).
Ця вулиця знаходиться за Бессарабським ринком і піднімається на Печерськ.


вул. Круглоуніверситетська

Зокрема, з записів відомо, що вперше Аня Горенко відвідала Київ у 5-річному віці, де разом з сім’єю проживала у готелі «Національ» протягом зими 1894-95 років. Ахматова у своїх записах згадує, що цей готель знаходився «над Бессарабським ринком»


перехрестя вул. Хрещатик та Бесарабської площі

Під час першого візиту до Києва маленька Аня, не раз прогулювалась в Царському Саду, який поділявся на дві частини. Нижня, де зараз стадіон "Динамо" ім. В. Лобановського, називалася "Шато-де-Флер" (замок квітів) В верхній частині парку з Анною відбулась подія, яку можна вважати доленосною, - вона знайшла булавку у вигляді ліри, і няня запевнила дівчинку, що та неодмінно стане поетом.

Вхід до Парку Шато-де-Флер
Судячи з записів, наступного разу вона відвідала Київ лише у 1906 році, коли її сім’я фактично розпалася: батько, Андрій Антонович, залишився у Петербурзі, а мати, через погане здоров’я своїх дітей, переїхала з ними до Євпаторії . Але там родина мала проблеми з фінансами, оскільки батько Анни витратив весь спадковий капітал своєї дружини, і тому постало питання де Анні закінчувати навчання та отримати освіту. Інна Еразмівна подала прохання Начальнику київської Фундуклеївської гімназії, щоб її дочку Анну Горенко допустили до приймального іспиту в 1-й (старший) клас.

Фундуклеївська гімназія

Будівля Фундуклеївської гімназії зараз
(вул. Богдана Хмельницького)

Навчаючись у Фундуклеївській гімназії, Анна жила у тітки, але з часом переїхала до своєї кузини - Марії Олександрівни Змунчілле (вул. Меринговська, 1, кв. 4), у якої прожила до закінчення навчання. Зараз ця вулиця перейменована на честь української актриси Марії Заньковецької і розташована паралельно вулиці Хрещатик. Неподалік жила і тітка Анна Вакар.
В листах поетеси київських часів читаємо "Все праздники я провела у тети Вакар, которая меня не выносит. Все посильно издевались надо мной, дядя умеет кричать не хуже папы, а если закрыть глаза, то иллюзия полная. Кричал же он два раза в день: за обедом и после вечернего чая ...Кроме того, меня угнетали разговоры о политике и рыбный стол...".

вул. М. Заньковецької
(раніше - вул. Меринговська)

вул. М. Заньковецької
(раніше - вул. Меринговська)
В Фундеклеївській гімназії Анна Горенко навчалася в 1906-1907 роках, що засвідчують документи з Київського міського архіву.

Атестат Ані Горенко

Атестат Ані Горенко
Подорожуємо далі на Тарасівську вулицю до будинку 23/25. У 1908 році родина Горенко, крім батька, знову зібралася в Києві, де Анна поселилася у флігелі будинку, який зберігся і до наших днів, але, нажаль, вже без флігеля.

вул. Тарасівська, 23/25 - початок ХХ ст.

вул. Тарасівська, 23/25 нині

Після закінчення Фундуклеївської гімназії Анна Андріївна вирішила продовжити своє навчання, і восени 1908 року вступила на юридичне відділення Київських Вищих жіночіх курсів при Київському університеті ім. Святого Володимира.
Про той час вона писала:

"Когда на курсах была - была тише. Потом стала такой веселой... Пока приходилось изучать историю права и особенно латынь, я была довольна, когда же пошли чисто юридические предметы, я к курсам охладела" .


вул. Фундуклеївська
Як відомо з джерел, 26 листопада 1909 року, до Києва приїхав Микола Гумільов з друзями для виступу на вечорі перед публікою, і після закінчення виступу він запросив Анну на прогулянку. Була пізня осінь, і тому вони зайшли погрітись до Європейського готелю, де Гумільов вже втретє зробив їй пропозицію одружитись і вона нарешті погодилась. Ця 3-ох поверхова будівля знаходилася на початку вулиці Хрещатик, одразу за Володимирською гіркою. Зараз - Український дім.

Царська площа, 1909 р.

Європейська площа нині

Вашій увазі пропонується Миколаївська церква, невеличка дерев’яна споруда на Микільській Слобідці в передмісті Києва, що на той час адміністративно відносилась до Чернігівської губернії, де 25 квітня 1910 року Гумільов та Горенко повінчались. Зараз це район Києва – Дарниця і тієї дерев’яної церкви вже давно там немає.

"Я вышла замуж за Н. С. Гумилева. Венчались мы за Днепром в деревенской церкви. В тот же день Уточкин летел над Киевом, и я впервые видела самолет"


Миколаївська церква на Микільській Слобідці

Виписка з метричної книги про шлюб Анни Горенко та Миколи Гумільова

Восени 1911 року Анна Ахматова поїхала до Парижу і по дорозі заїхала до Києва. Під час своїх відвідин міста вона з величезною цікавістю побувала в стародавніх храмах. В її зошитах збереглися записи про цей період:

"В Киеве, кроме Св. Софии, запомнился пышный летний ливень, когда ряд улиц превращается почти в водопады".

"Необычен был Михайловский монастырь XI века - одно из древнейших зданий, - поставленный над обрывом, потому что каждый обрыв - бездна и, следовательно, обиталище дьявола, а храм св. Михаила Архангела - предводителя небесной рати - должен бороться с сатаной"..."Все это я узнала позже, но Михайловский монастырь любила всегда".


Михайлівський Златоверхий монастир, засн. 1108р.

Софіївський собор, поч. будівництва 1011р.

Не дивно, що Анна Ахматова верталась до Київських храмів у своїх віршах:

Древний город словно вымер,
Странен мой приезд.
Над рекой своей Владимир
Поднял черный крест.

 Липы шумные и вязы
По садам темны,
Звезд иглистые алмазы
К богу взнесены

 Путь мой жертвенный и славный
Здесь окончу я,
А со мной лишь ты, мне равный,
Да любовь моя.
(1914 р.)

И в Киевском храме Премудрости Бога,
Припав к Солее, я тебе поклялась,
Что будет моею твоя дорога,
Где бы она ни вилась.

 То слышали ангелы золотые
И в белом гробу Ярослав,
Как голуби, вьются слова простые
И ныне у солнечных глав.

 И если слабею, мне снится икона
И девять ступенек на ней.
А в голосе грозном софийского звона
Мне слышится голос тревоги твоей.
(1915 р.)

Широко распахнуты ворота,
Липы нищенски обнажены,
И темна сухая позолота
Нерушимой вогнутой стены.

 Гулом полны алтари и склепы,
И за Днепр широкий звон летит.
Так тяжелый колокол Мазепы
Над Софийской площадью гудит.  

Все грозней бушует, непреклонный,
Словно здесь еретиков казнят,
А в лесах заречных, примиренный,
Веселит пушистых лисенят.
( 1921 р.)

Величезне враження справила на Ахматову Кирилівська церква 12 століття:

"Киевский Врубель. Богородица с безумными глазами в Кирилловской церкви. Дни, исполненные такой гармонии, которая, уйдя, так ко мне и не вернулась».


Кирилівська церква

Кирилівська церква сьогодні

Ікона Богородиця з немовлям, М. Врубель, Кирилівська церква
Київський період Ахматової був ранком її життя.
Кияни пишаються тим фактом, що велика Анна Ахматова жила в Києві, дихала його повітрям, в той час було надруковано її перший вірш. І добре, що хоч кілька будинків пам'ятають цю геніальну поетесу.
У 1989 році, в рік її 100-літнього ювілею, на карті Києва з'явилася вулиця Ахматової, на будинку по вулиці Заньковецької було встановлено меморіальну дошку, а нашій бібліотеці було присвоєно її ім'я. https://www.youtube.com/watch?v=Q9Qd-B4orzE#action=share

Відкриття літературно-меморіальної кімнати "Ахматова і Київ" в публічній бібліотеці ім. Анни Ахматової, 2011 р.

ЦПРБ ім. О.С.Пушкіна
Публічна бібліотека
ім. Анни Ахматової
Публічна бібліотека
ім. Панаса Мирного
Публічна бібліотека
ім. Самеда Вургуна
Публічна бібліотека № 138
Дитячі бібліотеки
Бібліотека
ім. Аркадія Гайдара
для дітей
Бібліотека
ім.Г.Котовського
для дітей
Бібліотека
ім. Саші Чекаліна
для дітей
Бібліотека № 102
для дітей
Бібліотека № 120
для дітей
Бібліотека № 129
для дітей

return_links(); ?>