Наші бібліотеки на карті Києва // Карта сайту // Список оновлень матеріалів сайту

Публічна бібліотека
ім. Анни Ахматової

Калейдоскоп подій

Головна сторінка
ЦБС
Головна сторінка
Електронний каталог

Наші координати

Як записатись

Правила користування

Бібліотека передплатила

Наша бібліотека (фотогалерея)

Калейдоскоп подій

Про Анну Ахматову

Анна Ахматова в образотворчому мистецтві
Твори Анни Ахматової
Про Куренівку
Пошта

Пошук по сайту

 

Заочна подорож до Петриківки

Давайте поринемо у світ Петриківського розпису. Петриківський розпис - це культурний міст, що пов'язує Україну зі світом.
У грудні 2013 року на засіданні комітету ЮНЕСКО в Баку (Азербайджан) розпис буде номінований на статус нематеріальної спадщини людства.

Напротязі Тижня Петриківського розпису, який пройшов в Брюселі в березні 2013 р., проводились українські вечори, під час яких гості мали можливість оглянути текстильну виставку кращих робіт народних майстрів Дніпропетровщини, відвідати майстер-клас та скуштувати страви української національної кухні.

Одним із найдавніших центрів, що здавна уславився своєрідним мистецтвом розпису на Україні є село Петриківка. Давайте зупинимось на історії Петриківки, її архітектурних пам'ятках та архітектурі сільського життя. На початку XVIII ст. там, де річка Чаплина впадає в старе русло Орелі, виникло поселення, назване пізніше Петриківкою. Говорять, що назва селища походить від імені легендарного козака Петрика. Він був заступником скривджених кріпаків, які втікали до нього і ніколи не поверталися до своїх господарів.
У 1772 році з'явилася перша офіційна згадка про Петриківку. В цьому році дерев'яна церква Святого Георгія була перенесена на плотах з села Кирилівка до Петриківки. Разом із церковю, на нове місце переселилися багато мешканців Кирилівки. Населення швидко зростало і в 1793 році село налічувало 600 хат, або майже 3500 мешканців. Так як дерев'яна церква не могла приймати усіх прихожан, то почалося будівництво нової церкви, яке тривало 19 років.
Як і в інших місцевостях, тут побутувала традиція розмальовувати до свят ззовні та всередині хати-мазанки. Наближеність життя селян до природи, залежність їх трудової діяльності від природних чинників, відбились в особливості розписів. Ці розписи створювалися селянами без ескізів, без попереднього рисунка на стіні олівцем. Займалися розписами переважно жінки. Кожна жінка в селі до великого свята заново білила хату і заново її розписувала. Розписи на хатах приурочували до свят (Різдва, Пасхи, Трійці, Покрови), а також весілля. Більшість фарб, які використовували для настінного розпису, брали з природи (глина, сажа, соки рослин). В'яжучою речовиною в роботі з фарбами був жовток яйця або молоко. Пензлі використовували саморобні - з котячої шерсті. Малюнки не були розраховані на довге життя. Раз на рік під велике свято всі настінні розписи змивали і наносили нові.
Петриківські розписи здавна мали значну популярність. Найздібніших малювальниць запрошували розписувати хати в чужих селах.
Одна з найсамобутніших майстринь в усій історії петриківського розпису- Тетяна Якимівна Пата. За своє довге життя (понад 90 років) художниця створила чимало ескізів для рушників, килимів, настінних розписів.
До списку найвидатніших народних майстрів також увійшли імена Ганни Павленко, Надії Білокінь, Оришки Пилипенко. Їхню справу продовжили Марфа Тимченко, Федір Панко, Василь Соколенко, Зоя Кудім.
Для того, щоб показати духовне багатство культурної спадщини України, дивовижну красу нашого краю, історичні глибини землі Петриківки, ознайомити з традиціями та технікою Петриківського розпису, завідуюча бібліотеки ім. Анни Ахматової НАДІЯ АНТОНІВНА ШЕРЕМЕТ запросила майстриню петриківського розпису ЄВДОКІЮ ВАСИЛІВНУ СОЮ провести цикл майстер-класів "Основи Петриківського розпису" з метою розкриття нового таланту у читачів.
Присутні з великим зацікавленням слухали інформацю про розпис, як особливий вид мистецтва, в якому закодовані магічні замовляння на добро та щастя нашого народу, створювали свої роботи, які своєю яскравістю та неповторністю зігрівали душу.
З 1 липня до 31 грудня в бібліотеці проходить виставка робіт слухачів майстер-класів "Мелодія на кінці пензля".

  

 

 
 

 

return_links(); ?>